Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Zatrzymano influencerów, organizatorów freak fightów i dziennikarzy. Chodzi o sprawę nielegalnych loterii
POLSKA: Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymały 10 osób w śledztwie dotyczącym nielegalnych gier losowych. Wśród nich są influencerzy, organizatorzy freak fightów i dziennikarze. Prokuratura potwierdziła zatrzymanie Michała B. (Boxdel), a według nieoficjalnych informacji chodzi także o Szymona K. (IsAmU), Wojciecha G., Krzysztofa R., Rafała P. (współwłaścicieli Fame MMA) oraz Adama K., dziennikarza motoryzacyjnego TVN. Sprawa jest podobna do afery z Kamilem L. (Buddą), który wcześniej został oskarżony o organizację nielegalnych loterii i pranie brudnych pieniędzy.
ŚWIAT: Według „Financial Times” i Fox News, USA zaprzestały dzielenia się danymi wywiadowczymi z Ukrainą, co potwierdził szef CIA John Ratcliffe. Decyzja ta nastąpiła po wcześniejszym ogłoszeniu przez Biały Dom wstrzymania pomocy wojskowej. Donald Trump, przemawiając w Kongresie, ujawnił fragment listu od Wołodymyra Zełenskiego, w którym ukraiński prezydent deklarował gotowość do negocjacji pokojowych i współpracy surowcowej z USA. Eksperci ostrzegają, że brak amerykańskiego wsparcia, zwłaszcza wywiadowczego i Starlinków, może znacząco osłabić ukraińską obronę.
ŚWIAT: Ponad 700 dyplomatów z Departamentu Stanu i USAID wystosowało list do sekretarza stanu Marco Rubio, sprzeciwiając się planom likwidacji tej agencji. Administracja Donalda Trumpa 20 stycznia zamroziła niemal całą pomoc zagraniczną, co – zdaniem sygnatariuszy – podważa bezpieczeństwo USA i pozostawia przestrzeń do działania dla Chin i Rosji. Wstrzymanie działalności USAID wpłynęło na 5800 projektów o wartości 54 mld dolarów, ograniczając dostęp do żywności, opieki zdrowotnej i wody pitnej. Sąd Najwyższy USA nakazał jednak przekazanie zaległych płatności organizacjom pomocowym.
ŚWIAT: Emmanuel Macron w orędziu ostrzegł, że zmiana polityki USA wobec Ukrainy zwiększa niepewność w Europie. Podkreślił, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie i już prowadzi działania destabilizujące w Europie. Zapowiedział zwiększenie inwestycji w obronność i niezależność gospodarczą. Macron odrzucił możliwość pokoju na warunkach Rosji i zapowiedział, że Europa może rozmieścić siły pokojowe po zakończeniu wojny. Francja organizuje spotkanie szefów sztabów państw gotowych zagwarantować pokój w Ukrainie. Macron skrytykował też cła Trumpa na UE, zapowiadając odpowiedź ze strony Europy.
POLSKA: Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego, otwierając drogę do jego pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Wniosek w tej sprawie złożył europoseł KO Krzysztof Brejza, oskarżając prezesa PiS o zniesławienie. Sprawa dotyczy wypowiedzi Kaczyńskiego przed komisją śledczą ds. Pegasusa, gdzie sugerował on rzekome przestępstwa Brejzy. Komisja uznała, że Kaczyński nie miał dostępu do informacji potwierdzających te oskarżenia. Sam lider PiS w liście do komisji wyraził zgodę na uchylenie immunitetu, argumentując, że jego słowa były jedynie opinią.
POLSKA: Poseł PiS Dariusz Matecki dobrowolnie zrzekł się immunitetu, twierdząc, że jest ofiarą „politycznej egzekucji”. Podczas emocjonalnego wystąpienia na mównicy sejmowej założył sobie kajdanki, nazywając to symbolem rzekomego upadku demokracji w Polsce. Zwrócił się również po angielsku do „wolnego świata”, oskarżając rząd Donalda Tuska o tłumienie opozycji. Wniosek o uchylenie immunitetu dotyczy śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości oraz jego zatrudnienia w Lasach Państwowych. Prokuratura zarzuca Mateckiemu sześć przestępstw, za które grozi do 10 lat więzienia.
POLSKA: Polskie Forum HR podsumowało sytuację na rynku usług HR, wskazując na wyzwania związane z rosnącymi kosztami pracy, malejącą liczbą pracowników tymczasowych i ograniczonymi inwestycjami. Pracodawcy mierzą się z niedoborem wykwalifikowanych kandydatów, a zmiany demograficzne oraz spadający napływ migrantów mogą pogłębić problem. Udział cudzoziemców w pracy tymczasowej osiągnął 51%, ale nowe przepisy mogą utrudnić ich zatrudnienie. Branże IT i motoryzacyjna notują spadki, natomiast rośnie zapotrzebowanie na usługi outsourcingowe i upskilling. Eksperci przewidują stagnację na 2025 rok, choć pojawiają się sygnały o możliwym wzroście rekrutacji.
ŚLĄSKIE: W powiecie bielskim powstaje program ochrony zdrowia psychicznego, nad którym pracuje 16-osobowy zespół specjalistów powołany przez zarząd powiatu. Celem jest diagnoza obecnego systemu wsparcia oraz wypracowanie skutecznych rozwiązań. Małgorzata Malinowska z Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej podkreśla konieczność większego zaangażowania rodziców w życie dzieci, zamiast oczekiwania „naprawy” przez specjalistów. Starostwo realizuje różne inicjatywy, m.in. program Zajaki.pl i poradniki dla seniorów. Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka rozwija sieć placówek, a nowa lokalizacja powstaje w Czechowicach-Dziedzicach.
ŚLĄSKIE: Mieszkańcy Katowic mogą ponownie zgłaszać swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Nabór wniosków trwa od 10 marca do 7 kwietnia, a do podziału przeznaczono 23,4 mln zł. Projekty można składać elektronicznie lub osobiście w Urzędzie Miasta. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej głosowanie odbędzie się we wrześniu. W ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów zgłoszono 546 propozycji, najwięcej dotyczących zieleni miejskiej i infrastruktury drogowej. Szczegóły dostępne są na stronie bo.katowice.eu.
ŚLĄSKIE: W Katowice Airport rozpoczęła się budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów. Nowy obiekt o powierzchni 11,2 tys. m² zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2026 roku, a jego najemcą będzie linia Wizz Air. Inwestycja zwiększy zdolności serwisowe lotniska, tworząc od 200 do 300 nowych miejsc pracy. Projekt jest częścią programu rozbudowy portu na lata 2024-2032, obejmującego m.in. nowy terminal pasażerski, parkingi, terminal cargo i infrastrukturę paliwową. W 2025 roku lotnisko planuje obsłużyć rekordowe 7 mln pasażerów, umacniając pozycję lidera w ruchu czarterowym i cargo.