Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Mobilne płuca po raz pierwszy w Czeladzi
W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w ośmiu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji.
– Niezmiernie cieszy nas podjęcie współpracy przy kampanii z miastem Czeladź. Mobilne płuca w zlokalizowane zostały na Plac im. Victora Viannay’a w Czeladzi. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając drobinki pyłów zawieszonych w powietrzu, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Jakość powietrza wraz z pomiarami będzie można obserwować przez dwa tygodnie tj. od 07.02.2024 do 21.02.2024 w tym czasie, każdy mieszkaniec Czeladzi będzie mógł zobaczyć jak zmieniają się płuca – informuje Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego oraz monitorować na bieżąco poziom zanieczyszczenia powietrza za pomocą czujnika pomiaru zanieczyszczenia, który został wbudowany w instalację Mobilnych płuc– dodaje Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
– Wiele polskich regionów wprowadziło przepisy ograniczające spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych. Jednak nadal poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, a świadomość na temat dostępnych dotacji na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów – niska. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę ludzi na problem i skłonić mieszkańców do działania (ubieganie się o dopłaty z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła i docieplenie domów) – podkreśla Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarm Smogowego
W tym sezonie grzewczym po Polsce będzie jeździć siedem instalacji Mobilnych płuc, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w ośmiu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem.
Akcja ma na celu pokazać efekty wieloletnich działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz czy zmieniło się powietrze po wejściu w życie zakazu dla najstarszych kotłów kopciuchów zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej Województwa Śląskiego.
– Kampania ma na celu podnieść świadomość ludzi, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Akcja promuje także działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – informuje Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
Zagłębiowski Alarm Smogowy