Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Stwory z mitów bohaterami nowej wystawy czasowej raciborskiego Muzeum
Wystawa czasowa „Tu żyją stwory z mitów…Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko” to barwna ekspozycja przenosząca widza w świat mitycznych stworów. W kunsztownych wycinankach zobaczyć można wilkołaki, boginki, diabły i utopce, upiory… po prostu inny świat. Symbolika i dziwne stworzenia wypełniają prezentowane na wystawie obrazy.
Wystawę można zwiedzać od 7 lutego do 17 marca 2024 r. w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1. W wernisażu wystawy, który odbędzie się 2 lutego 2024 r. o godz. 18.00 w Muzeum, uczestniczyć będą obie artystki, które opowiedzą o sobie i o swojej twórczości.
Autorkami prac są matka i córka Julia i Liubov Datchenko, które pochodzą z ukraińskiego miasta Dniepr. Obie należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ukrainy. Od wybuchu wojny mieszkają w Opolu.
Julia Datchenko jest docentem Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara. Prowadzi zajęcia z języka starosłowiańskiego, języka polskiego i serbskiego. W Opolu pomaga rodakom w nauce języka polskiego. Artystka uczyła się sztuki malowania pisanek i wycinanki u znanego ukraińskiego artysty Andrija Puszkarijewa. Jej wycinanki nawiązują do tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej. Prace Julii Datchenko przedstawiają tematy związane z symboliką odrodzenia, odnowy, wiecznego biegu życia. W jej wycinankach pojawiają się zarówno motywy antropo-, zoomorficzne, roślinne, jak również geometryczne. Ulubionym tematem jej wycinanek są ptaki, zwierzęta domowe oraz ryby. Artystka tworzy najczęściej wycinaki lustrzane jednoosiowe z papieru białego i kolorowego. Dla podkreślenia efektu celowo przyciemnia główne detale papierowym podkładem w innym kolorze.
Liubov Datchenko jest studentką grafiki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. To laureatka wielu konkursów pisankarskich, wycinankarskich i malarskich. Jej prace prezentują tematy związane z mitologią słowiańską. Wycinanki Liubov Datchenko odbiegają nieco od tradycyjnych technik wycinankarskich. Stworzyła własny styl, jej wycinanki są kolorowane i montowane na malowanych tłach. Dzięki temu jej obrazy są wielobarwne, ekspresyjne, intrygujące.
Prace artystek brały udział w wielu wystawach, prezentowane były m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej.
UM Racibórz