Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
12 tys. złotych dla zwycięzcy konkursu z zakresu BHP. Polska Grupa Górnicza była szczególnie hojna dla laureatów
Polska Grupa Górnicza zorganizowała dwudziestą, jubileuszową odsłonę konkursu wiedzy z zakresu BHP: „Pracuję Bezpiecznie 2023”. O zwycięstwo warto się było postarać, bo okazuje się, że główną nagrodą było… 12 tysięcy złotych. Za kolejne miejsca na podium można było z kolei zgarnąć 8,5 tys. oraz 6,5 tys. złotych. O wygranej zadecydował zaledwie jeden punkt.
W tym roku konkurs PGG zwyciężył sztygar zmianowy, Tomasz Oboński, z kopalni Staszic-Wujek, ruch Wujek i to do niego trafi niebagatelna nagroda w wysokości 12 tys. złotych. Drugie miejsce w jubileuszowej edycji konkursu zdobył natomiast Mateusz Fliegert z kopalni ROW, ruch Chwałowice, zdobywając 8,5 tys. złotych. A trzecie miejsce i 6,5 tys. złotych zagarnął Szymon Wieczerzycki z kopalni Staszic-Wujek, ruch Murcki-Staszic. Finał 20. edycji „Pracuję Bezpiecznie 2023” rozegrał się w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach.
Polska Grupa Górnicza była szczególnie hojna dla laureatów. Oprócz osób, które stanęły na podium, na nagrody finansowe mogli bowiem liczyć również finaliści konkursu – siedem pozostałych osób otrzymało po dwa tysiące złotych. Taką samą kwotę otrzymali też trzej pracownicy, wylosowani spośród najbardziej aktywnych uczestników „zabawy”.
Nagrody wręczał wiceprezes PGG ds. produkcji Rajmund Horst oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha. Obecni byli dyrektorzy kopalń i przedstawiciele nadzoru górniczego. W jury zasiedli pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG Grzegorz Ochman oraz dyrektor Departamentu Personalnego PGG Damian Czoik. Gości powitał dyrektor kopalni ROW Tomasz Tkocz.
– Gratuluję finalistom i przede wszystkim zwycięzcom. Popularność tego konkursu z roku na rok rośnie, nie wyobrażam sobie, by kolejne edycje mogły się nie odbyć – podkreślał wiceprezes Rajmund Horst. – Gratuluję zwycięzcom, ale tak naprawdę gratulacje dla wszystkich dwóch tysięcy dwustu uczestników tej edycji, bo zwycięzcami są wszyscy. Liczę na to, że zdobyta wiedza przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w zakładach górniczych. Gratuluję organizatorom, poziom był bardzo wysoki. Mam nadzieję, że nie ustaną, by konkurs kontynuować – dodawał wiceprezes WUG Piotr Wojtacha.
PGG już zapowiedziała, że to nie będzie ostatnia edycja konkursu, więc ci, którzy w tym roku nic nie wygrali, będą mieli szansę następnym razem. – Prezes wyraźnie powiedział, nie wyobraża sobie byśmy przestali. Przyznam, że czasami myślałem, żeby tak jak przy olimpiadzie, robić konkurs co 4 lata. Ale jest to niemożliwe. Jest ogromne zapotrzebowanie i już na początku roku ludzie pytają o kolejną edycję. Pierwszego1 kwietnia jak ruszamy, to tuż po północy, są pierwsze osoby, które nasze testy rozwiązują – zaznaczył dyrektor Grzegorz Ochman.
„Z okazji jubileuszu konkursu za pomysł i organizację zarówno dyrektor Grzegorz Ochman, jak i jego poprzednik, były dyrektor Biura BHP i Szkoleń Andrzej Pakura, otrzymali figury świętej Barbary. Andrzej Pakura nie mógł osobiście odebrać tego wyróżnienia i w jego imieniu figurę odebrał dyrektor Ochman. Nagrodzony został także finalista Marcin Kościelniak, który wielokrotnie podchodził do konkursu i został uznany za weterana zmagań”, podaje Polska Grupa Górnicza.
W finale 20. edycji konkursu zmierzył się dziesięciu pracowników PGG, którzy okazali się najszybsi i wykazali się największą wiedzą podczas półfinału. Spółka wylicza, że byli to: Szymon Wieczerzycki z kopalni Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic , Mateusz Fliegert KWK ROW Ruch Chwałowice, Daniel Maroszek KWK ROW Ruch Marcel, Tomasz Oboński KWK Staszic -Wujek Ruch Wujek, Bartłomiej Smozik KWK ROW Ruch Jankowice, Marcin Kościelniak KWK Piast Ziemowit Ruch Ziemowit, Radosław Grudziński KWK Sośnica, Henryk Szwagierek KWK Mysłowice-Wesoła, Marek Cież KWK Ruda Ruch Bielszowice oraz Adrian Wydrych KWK Ruda Ruch Halemba.
Finaliści odpowiadali na pytania konkursowe na scenie, ich zmagania były transmitowane. Formuła nawiązywała do telewizyjnych programów typu „Jeden z dziesięciu”, a o pierwszym miejscu zadecydował zaledwie jeden punkt. – Jeśli dzięki zdobytej wiedzy w tym konkursie uda się zapobiec chociażby jednemu nieszczęśliwemu zdarzeniu to naprawdę warto jest brać w nim udział. Oczywiście nagroda się przyda, ale zdobyta wiedza procentuje w pracy – mówił zwycięzca Tomasz Oboński. W kopalni pracuje 25 lat, jest sztygarem zmianowym na oddziale przodkowym GRP-W1 w ruchu Wujek. W tym konkursie wziął udział po raz drugi.
Polska Grupa Górnicza podaje, że w tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba osób – 2200 pracowników. Od kwietnia do września na Portalu Pracownika mieli możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. – Mogli do nich podchodzić wielokrotnie, natomiast tylko jeden raz w każdym miesiącu mogli rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy był spory, obejmujący ponad półtora tysiąca zagadnień. W półfinale zmierzyło się 55 uczestników. 10 najlepszych dostało się do finału – czytamy w informacji prasowej.
W przyszłym roku finał konkursu odbędzie się w kopalni Staszic-Wujek. Zgodnie z regulaminem organizuje go bowiem ta kopalnia, w której pracuje zwycięzca.