Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Obchody jubileuszu 140-lecia kopalni Marcel. Zaplanowano liczne atrakcje
Kopalnia Marcel, należąca do Polskiej Grupy Górniczej, będzie obchodzić 140-lecie swojego istnienia. Z okazji tego jubileuszu, Górnicza Izba Pamięci KWK Marcel zaprasza wszystkich na dni otwarte. Wyjątkową ekspozycję będzie można tam oglądać do piątku, 22 września. To jednak nie wszystkie aktywności, jakie zaplanowano.
Jak podaje PGG, Górnicza Izba Pamięci przy kopalni Marcel zadbała o wszystko. Do 22 września, w godzinach od 9:00 do 18:00, wszyscy chętni będą mogli zobaczyć wyjątkową wystawę. Wcześniej trzeba jednak wykonać rezerwację telefoniczną. O eksponatach zgromadzonych w placówce opowie pasjonat, były pracownik zakładu. Na zwiedzających czekają między innymi kopalniane pamiątki, przedmioty historyczne, kroniki, miniatura cechowni i makieta szybu kopalni.
– W ramach uroczystości jubileuszowych w sobotę 23 września o 16.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach odbędzie się msza święta z udziałem dyrektorów, byłych dyrektorów, pracowników, przedstawicieli związków zawodowych, osób związanych z zakładem. Będą poczty sztandarowe i uroczysty przemarsz przy dźwiękach orkiestry. Po mszy uczestnicy spotkają się w klubie NOT w Radlinie, będą mieli okazję zapoznać się z publikacją wydaną na jubileusz 140-lecia kopalni; chodzi o 400 stronicowy album ze zdjęciami i ciekawostkami dotyczącymi ruchu Marcel – podaje Polska Grupa Górnicza.
Kopalnia Marcel ma bogatą historię, a jej początki sięgają połowy XIX wieku. Pełne uruchomienie zakładu nastąpiło 13 listopada 1883 roku. Początkowo kopalnia stanowiła własność rodziny Grundmanów, a do 1945 roku mieszkańcy znali ją pod nazwą „Emma”. Dopiero później przekształciła się w kopalnię Marcel. Ruch jest obecnie częścią kopalni ROW, należącej do PGG.