Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wypłaci mieszkańcom Trzebini odszkodowania. Wiemy, jakie warunki trzeba spełnić
W Trzebini odbyło się kolejne spotkanie zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń z mieszkańcami, którzy borykają się ze skutkami zapadlisk powstających na terenie tej miejscowości. SRK zapewniła między innymi, że ludzie będą mogli liczyć na odszkodowania. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Poznajcie szczegóły.
W Szkole Podstawowej nr 6 w Trzebini odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń z mieszkańcami gminy. Chodzi oczywiście o zapadliskami, z jakimi ta miejscowość mierzy się od początku roku. W tym krótkim okresie pojawiło się aż kilkanaście zjawisk, które mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Głównymi tematami, jakie poruszono na spotkaniu, było właśnie bezpieczeństwo osiedla Gaj, ale również prace zabezpieczające cmentarze, dalsze losy ogródków działkowych i kwestie odszkodowań.
W dyskusji, poza SRK i mieszkańcami, udział wzięli również poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, przedstawiciele Centrum Geozagrożeń PIG-PIB, prof. Piotr Strzałkowski – Politechnika Śląska i Główny Instytut Górnictwa, oraz Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gaj”.
SRK udało się ustalić, co jest przyczyną nasilonego zjawiska powstania zapadlisk w Trzebini i podzielili się nowymi informacjami z mieszkańcami. Wskazano trzy czynniki: płytka eksploatacja kopalin, słaby nadkład oraz podnoszący się poziom lustra wody. Przedstawiciele spółki ponownie podkreślali, że po raz pierwszy w Polsce eksperci mierzą się z tym zjawiskiem na taką skalę.
– Bloki na osiedlu Gaj są bezpieczne, gdyż całe osiedle zostało przez dawną kopalnię „Siersza” objęte filarem ochronnym (co potwierdza dokumentacja górnicza) oraz nie prowadzono w tym rejonie płytkiej eksploatacji górniczej – zapewniano mieszkańców. Podczas spotkania profesor Piotr Strzałkowski dodawał, że nie ma w tym rejonie takich wyrobisk, które mogłyby zagrażać powstawaniem deformacji nieciągłych. Jak podkreślał, warunki geologiczne w Trzebini są szczególne, a zarząd SRK „intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu zapadlisk i działa w interesie mieszkańców”. Zagwarantowano również, że SRK wykona ekspertyzy budowlane nieruchomości znajdujących się na obszarach najbardziej zagrożonych wraz z symulacjami komputerowymi, określające wytrzymałość budynków. Zapewniono jednocześnie, że nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną.