Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Parlament Europejski mlekiem płynący
Już 8 maja br. wraca do Parlamentu Europejskiego Program Owoce, Warzywa i Mleko w Szkole. Zakończyły się prace w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i sprawozdanie trafi pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. EU School Scheme to ponad 90 milionów euro rocznie dofinansowania do zakupu mleka i przetworów mlecznych do szkół w całej Unii Europejskiej. Dofinansowania ze środków publicznych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Pomimo działań organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego nadal nie udało się przekonać unijnych decydentów do włączenia do programu. określanego mianem programu społecznego finansowania dla roślinnych zamienników mleka i nabiału. Mleko, w znakomitej większości, jest produkowane na fermach przemysłowych. Jedna z nich miała powstać w Sadkowie, miejscowości bronionej przez mieszkańców i mieszkanki województwa dolnośląskiego.
Czy Posłowie i Posłanki będą bronić mleka zwierzęcego i wsparcia ze środków publicznych dla sektora mleczarskiego? Green REV Institute, inicjator rzeczniczej koalicji Future Food 4 Climate działającej dla transformacji systemu żywności zwrócił się do unijnych parlamentarzystów i parlamentarzystek o poparcie dla strategii Od pola do stołu i odejście od finansowania sektora mleczarskiego i wsparcia dla roślinnych zamienników nabiału.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ Transformacja systemu żywności musi się być oparta na 2 filarach: odejściu od finansowania sektora produkcji zwierzęcej ze środków publicznych oraz wspieraniu roślinnych zamienników mięsa, nabiału i jaj. Finansując tych, którzy szkodzą i wykluczając następców żywności zwierzęcej mamy szansę na faktyczną naprawę #brokenfoodsystem”.
Green REV Institute