Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Debata w Tworogu: o zielonej energii i przyszłości bez węgla
– Moim zdaniem Tworóg bardzo szybko może być gminą bez węgla. Życzę tego sobie, Państwu i wójtowi gminy – powiedział Patryk Białas na debacie w Gminnym Ośrodku Kultury. 23 maja do rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym i odnawialnych źródłach energii zaproszono wójta gminy Tworóg Eugeniusza Gwoździa, Posła na Sejm Tomasza Głogowskiego i prezesa Stowarzyszenia BoMiasto Patryka Białasa. Spotkanie z udziałem mieszkańców moderował wiceprezes BoMiasto Sebastian Pypłacz. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Europe Beyond Cola i The Climate Reality Project Europe.
– Od 2 lat odwiedzamy gminy na Śląsku i rozmawiamy o transformacji energetycznej. Zależy nam na uruchomienie szerszej dyskusji o doświadczeniach mniejszych miejscowości z naszego województwa – rozpoczął debatę Sebastian Pypłacz z BoMiasto. Jak Tworóg walczy ze smogiem? – W 2007 roku po raz pierwszy wprowadziliśmy program ograniczenia niskiej emisji. Spodziewaliśmy się większego zainteresowania, ale wtedy świadomość energetyczna była bardzo niska – wyjaśniał wójt Eugeniusz Gwóźdź. – W kolejnej edycji programu zrobiliśmy szeroką kampanię społeczną i to przyniosło efekt w postaci wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła – dodał. Na zmianę świadomości związanej z procesem transformacją energetyczną na przestrzeni ostatnich lat zwrócił uwagę także poseł Tomasz Głogowski. – Tak na prawdę ostatnią grupą, której zależy na otwieraniu nowych kopalń są związki górnicze. Nawet gminy już tego nie chcą. – powiedział poseł. – Parę lat temu pojawił się taki pomysł w Imielinie i najbardziej protestowali byli górnicy, bo doskonale wiedzieli z czym wiąże się eksploatacja – podkreślił.
Jednym z tematów poruszanych podczas debaty były także odnawialne źródła energii. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że brakuje edukacji klimatycznej, która pomogłaby „oswoić” i zrozumieć temat. – Nasze społeczeństwo nie dorosło jeszcze do zielonej energii – powiedział burmistrz Tworoga i podał przykład z jego gminy. – Mieliśmy w planie zagospodarowania przestrzennego 120 hektarów na fermy fotowoltaiczne. Wywołało to jednak protesty mieszkańców i pojawił się wniosek, żeby ograniczyć powierzchnię o 75%. Tak też się stało – powiedział burmistrz. – Po czasie mieszkańcy widzą jednak zyski z tej inwestycji i zaczynają powoli zmieniać zdanie – zaznaczył.
Na spotkaniu pytania zadawali także mieszkańcy. Gorącym tematem okazały się podwyżki cen energii. – W przyszłym roku mam podwyżkę w firmie o ok. 400%. Skąd taki skok rachunków za energię? – pytał mieszkaniec Tworoga. – To konsekwencja tego, że pieniądze za uprawnienia z ETS-u (Europejskiego System Handlu Emisjami) nie były przeznaczane na modernizacje sieci. Gdyby rząd inwestował w nowoczesną energetykę to nie mielibyśmy teraz problemu z wysokimi cenami. Mielibyśmy na rynku dużo czystej i taniej energii – wyjaśnił Patryk Białas.