Kalety: debata o fotowoltaice i roli ekologii w mieście 

Kalety to kolejna gmina na trasie debat ekologicznych organizowanych przez stowarzyszenie BoMiasto. 27 kwietnia w spotkaniu z mieszkańcami wziął udział burmistrz Klaudiusz Kandzia, prezes stowarzyszenia BoMiasto Patryk Białas oraz Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, który prowadził debatę.

Spotkanie rozpoczęło się pod krótkiego wprowadzenia w temat transformacji energetycznej w oparciu o bieżące wydarzenia. – Wojna w Ukrainie jest wojną o surowce energetyczne. W końcu Zachód zorientował się, że trzeba uniezależnić się od energii z Rosji – podkreślił Patryk Białas z BoMiasto.

Ważnym tematem podczas debaty były panele fotowoltaiczne, które są popularnym rozwiązaniem w Kaletach. To właśnie w tej miejscowości znajduje się jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w okolicy, która dostarcza energii miejskiej oczyszczalni ścieków. To popularne rozwiązanie również wśród właścicieli domków.  – Część instalacji, które znajdują się na dachach w mieście zostało zrealizowanych dzięki programom pomocowym, ale część mieszkańcy sfinansowali sami – wyjaśniał burmistrz Klaudiusz Kandzia. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że takie rozwiązanie przyniosło im konkretne oszczędności, czyli niższe rachunki. Z drugiej strony zauważają, że część wytwarzanej energii marnuje się, nie jest wykorzystywana. 

Podczas spotkania omawiano także kwestie związane z programem Czyste Powietrze. – Problemem jest, że mieszkańcy najpierw muszą wydać pieniądze, a zwrot dostają dopiero po kilku miesiącach. Nie każdy jest w stanie wyłożyć tyle pieniędzy – powiedział burmistrz Kalet. Patryk Białas z BoMiasto wskazał  że rozwiązaniem problemu może być program miejski skierowany do najuboższych.

W Kaletach podobnie jak w Boronowie debata skupiła się, wokół konkretnych problemów, takich jak pozyskiwanie środków na instalacje energetyczne. – Spotkania w mniejszych miejscowościach wyraźnie pokazują, w którą stronę powinna iść polityka związana z klimatem i ekologią. Większą uwagę musimy skupić na budowaniu rozwiązań, z których będą mogli skorzystać wszyscy, czyli takich, które będą bardziej dostępne cenowo – powiedział Patryk Białas. Kolejna debata odbędzie się 11 maja w Bieruniu. 

Karolina Skórka
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.