Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Podwyżki w Lubelskim Węglu Bogdanka wywalczone! A co z Jastrzębską Spółką Węglową?
W Lubelskim Węglu Bogdanka zakończyły się negocjacje płacowe, a efekt spotkań jest zadowalający dla strony związkowej. Okazuje się bowiem, że udało się wywalczyć podwyżki dla pracowników, liczone od 1 stycznia 2023 roku. Czy to samo stanie się w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Nie wiadomo, choć na razie nic tego nie zapowiada. Poznajcie szczegóły.
Podwyżki w LW Bogdanka wyniosą około 15,4 procent. To ustalenia, które podano po zakończeniu negocjacji płacowych, które ostatecznie przypieczętowano w czwartek, 2 lutego. Pracownicy mają otrzymać wzrost wynagrodzeń, liczony od 1 stycznia 2023 roku. Związkowcy z takich organizacji jak ZZG, Solidarność, Kadra i Przeróbka, przekazali w komunikacie, że podczas negocjacji brano pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczną spółki oraz przewidywania na przyszłość. Uwzględniono też plany produkcji i inwestycji oraz przeanalizowano sytuację dotyczącą stabilności miejsc pracy, jeśli chodzi o osoby zatrudnione w LW Bogdanka.
Wybierając wysokość podwyżek wynagrodzenia kierowano się podwyżką, jaką obiecano w ramach umowy obejmującej inne spółki: Polską Grupę Górniczą, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. 15,4 procent w przypadku LW Bogdanka oznacza więc średnioroczny wskaźnik inflacji plus jeden punkt procentowy „dodatkowo”.
„Ustalono poziom maksymalnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na 2023 rok w kwocie 11821 zł brutto na pracownika (wzrost o ok. 15,4 proc. w stosunku do średniego wynagrodzenia ogółem w spółce bez wypłat nagród motywacyjnych oraz świadczeń o charakterze socjalnym w 2022 roku), pod warunkiem osiągnięcia przez spółkę poziomu produkcji na 2023 rok: 8,5 mln ton wydobycia węgla handlowego”, czytamy w komunikacie związków zawodowych.
To nie wszystko, bo w ramach negocjacji ustalono też, że nowa wartość bezpłatnych talonów, tzw. flapsów, wyniesie 36 złotych netto, a wartość bezpłatnych bonów – 29 złotych brutto.
Przypomnijmy, że negocjacje płacowe toczą się od jakiegoś czasu również w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Czy i tam związkowcom uda się wywalczyć wyższe wynagrodzenia dla pracowników? Nie wiadomo, choć na razie nic tego nie zapowiada. Jak pisaliśmy na łamach „Ślaskiej Opinii”, wciąż nie doszło do porozumienia między przedstawicielami JSW a związkowcami w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników. Górnicy nie chcą już dłużej czekać i szykują protesthttps://slaskaopinia.pl/2023/01/30/gornicy-nie-chca-dluzej-czekac-padla-konkretna-data-to-wtedy-rusza-protestowac-na-ulice/, który zaplanowano wstępnie na 10 lutego w Warszawie. Szczegóły znajdziecie tutaj: