Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Znak jakości „Wspólny Europejski Dyplom” i status prawny dla sojuszu europejskich szkół wyższych: 10 projektów Erasmus+ wprowadzi je w życie
Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży inauguruje 10 projektów Erasmus+, aby przetestować nowe formy współpracy pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego, zgodnie z tym, co określono w Europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych przyjętej rok temu. Jest to kamień milowy do realizacji europejskiego obszaru edukacji.
Sześć spośród wybranych projektów podda analizie, przetestuje i ułatwi stworzenie wspólnego europejskiego znaku jakości „Wspólny Europejski Dyplom”, uzupełniającego świadectwo kwalifikacji studentów kończących studia we wspólnych programach realizowanych w kontekście współpracy transnarodowej między kilkoma instytucjami szkolnictwa wyższego, w oparciu o wspólny zestaw współtworzonych kryteriów europejskich. Pozostałe cztery projekty umożliwią sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego, takim jak „Uniwersytety Europejskie”, testowanie nowych form współpracy, jak np. ewentualny europejski status prawny tych sojuszy.
Znak jakości „Wspólny Europejski Dyplom” to kolejny krok ku realizacji „Wspólnego Europejskiego Dyplomu”, obejmującego kilka państw członkowskich UE i mającego na celu wspieranie mobilności i współpracy studentów. Znak ten odzwierciedlałby umiejętności i efekty kształcenia zdobyte przez studentów, którzy uczestniczyli we wspólnym programie w kilku instytucjach i w kilku krajach, w kilku językach, korzystając z możliwości w zakresie mobilności oferowanych przez ten program oraz z międzydziedzinowych podejść pedagogicznych. Byłby on ponadto uzupełnieniem kwalifikacji uzyskanych przez studentów w trakcie odbywania studiów we wspólnych programach w kontekście współpracy transnarodowej między kilkoma instytucjami szkolnictwa wyższego, takimi jak Uniwersytety Europejskie.
Znak ten byłby wydawany na zasadzie dobrowolności jako świadectwo potwierdzające efekty kształcenia, osiągnięte w ramach współpracy transnarodowej między kilkoma instytucjami i w oparciu o wspólny zestaw kryteriów. Wybrane projekty dotyczące znaku jakości „Wspólny Europejski Dyplom” będą realizowane przez instytucje szkolnictwa wyższego, władze krajowe i regionalne oraz inne zainteresowane strony.
Spośród 10 wybranych projektów cztery umożliwią sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego testowanie nowych form unijnej współpracy, takich jak ewentualny europejski status prawny tych sojuszy. Celem tego statusu prawnego jest umożliwienie sojuszom uniwersytetów, na zasadzie dobrowolności, prowadzenia wspólnych działań, podejmowania wspólnych decyzji strategicznych, testowania wspólnej rekrutacji, opracowywania wspólnych programów studiów lub łączenia zasobów, a także zdolności kadrowych, technicznych i w zakresie danych, edukacji, badań naukowych i innowacji.
Każdy wybrany projekt pilotażowy może otrzymać budżet w wysokości do 200 tys. euro z programu Erasmus+ na okres jednego roku, który ma się rozpocząć wiosną 2023 r. We współpracy z właściwymi organami krajowymi, regionalnymi lub instytucjonalnymi w ramach projektu przedstawione zostaną doświadczenia przydatne przy podejmowaniu kolejnych kroków i opracowane propozycje dotyczące ewentualnego „Wspólnego Europejskiego Dyplomu” i statusu prawnego sojuszy w porozumieniu z sektorem szkolnictwa wyższego i państwami członkowskimi.
Żadne przyszłe kroki nie zastąpią istniejących rozwiązań krajowych. Będą one miały na celu zapewnienie inicjatyw uzupełniających, na zasadzie dobrowolności, aby ułatwić głębszą współpracę transnarodową, przy pełnym poszanowaniu zasady pomocniczości i autonomii instytucjonalnej.
Komisja Europejska