Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Polski park naukowo-technologiczny i mołdawska gmina podejmują współpracę
dla przyśpieszenia transformacji energetycznej w Ceadîr-Lunga
Wsparcie w postaci know-how, szkolenia dla lokalnych liderów zielonej transformacji oraz pomoc w uruchomieniu pilotażowej instalacji fotowoltaicznej na budynkach publicznych. Oto działania, które w najbliższych miesiącach katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum będzie podejmował dla przedstawicieli gminy Ceadîr-Lunga w ramach V edycji programu Polish Challenge Fund. Wszystko po to, by wspomóc mołdawskiego partnera w zwalczaniu problemu ubóstwa energetycznego, a także dotarciu do społeczności miasta z informacją o dostępnych możliwościach ograniczania kosztów i stopniowego zmniejszania uzależnienia od dostaw energii z zewnątrz.
„Wyzwania transformacji energetycznej są nam dobrze znane. Sami przechodziliśmy tą drogą. Efektywność energetyczna w budynkach i rozwój odnawialnych źródeł energii od początku są naszą misją. Chcemy podzielić się doświadczeniem i wiedzą z naszymi partnerami w gminie Ceadîr-Lunga, by pomóc w rozwoju lokalnego, zielonego i bardziej niezależnego systemu energetycznego” – mówi Roman Trzaskalik, współzałożyciel i wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Projekt będzie trwał do czerwca 2023 roku. W jego realizację mocno zaangażowane jest kierownictwo i przedstawiciele urzędu burmistrza Ceadîr-Lunga, którzy podejmują działania mające na celu łagodzenie skutków kryzysu energetycznego uderzającego w mieszkańców i przedsiębiorstwa.
„Na podstawie zebranych danych i przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem rosnących cen energii. Podjęliśmy decyzję o konieczności przejścia na energię alternatywną, opartą na odnawialnych źródłach energii. W ten sposób chcemy zmienić importowany i wydobywczy system energetyczny na bardziej niezależny i odnawialny, który będzie korzystny także dla naszych mieszkańców. Wierzymy, że współpraca z Euro-Centrum w ramach Polish Challenge Fund pomoże nam ten proces znacząco przyśpieszyć” – mówi Topal Anatoli, burmistrz Ceadîr-Lunga.
Projekt „Jak daleko możemy zajść i jak szybko możemy to zrobić? Przyspieszenie sprawiedliwej transformacji energetycznej w Ceadîr-Lunga” realizowany jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt polega na współpracy partnerskiej pomiędzy Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum (innowatorem) i gminą Ceadîr-Lunga (partnerem lokalnym) w celu przekazania specjalistycznej wiedzy dotyczącej efektywności energetycznej, zastosowania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzania energii, które mogą wspierać łagodzenie ubóstwa energetycznego w Ceadîr-Lunga. W części praktycznej projekt obejmuje opracowanie studium wykonalności dla zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych Ceadîr-Lunga i nadzór nad jego wdrożeniem.
Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum