Częstochowa. Wystawa Jerzego Kędziory w MGS

Miejska Galeria Sztuki zaprasza 29 listopada na wernisaż wystawy autorstwa Jerzego Jotki Kędziory pt. „Przyziemieni w napięciu”. Początek 18.00.

Ekspozycja ,,Przyziemieni w napięciu’’ to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem wystawy jest ujawnienie – choć nie bezpośrednio – procesu powstawania rzeźb. Ma się do tego przyczynić nieco teatralna scenografia, użycie świateł i cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji.

W tym roku Kędziora obchodzi dwa swoje jubileusze – 75. rocznicę urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu. Kumulacja tych okoliczności skutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem 85 między jubileuszowych dób w balansie, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

Początek wernisażu o godz. 18 w sali gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki, a o 19.30 w sali kina OKF „Iluzja” odbędzie się slajdshow.

Jerzy Kędziora to artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Laureat wielu nagród, autor licznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie.
Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

UM Częstochowa

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.