Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
One walczą o klimat. Ekologiczna Akademia Kobiet
“Ekologiczna Akademia Kobiet” to projekt dla kobiet z regionów górniczych działających na rzecz ochrony klimatu. Stanowi on przestrzeń wzajemnego wsparcia, wspólnej edukacji i realizacji przedsięwzięć mających na celu dbałość o środowisko i ekologię. Począwszy od 2019, rokrocznie odbywają się jego kolejne edycje, poszerzające zarówno grono uczestniczek Akademii, jak i wzbogacające ich specjalistyczną wiedzę w zakresie walki z kryzysem klimatycznym, sprawiedliwej transformacji oraz zielonej energii. W dniach 28-30 października odbył się zjazd EAK w ramach jej czwartej edycji.
Absolwentki Akademii spotkały się podczas zjazdu, w ramach którego same wystąpiły w roli ekspertek, wzajemnie przekazując sobie wiedzę i dzieląc doświadczeniami z codziennej, aktywistycznej pracy. W trudnych czasach multikryzysu zwracały uwagę również na to, jak istotną rolę stanowi umiejętność zadbania o siebie i swój dobrostan w przeciwdziałaniu wypaleniu aktywistycznemu.
Projekt Ekologicznej Akademii Kobiet to nie tylko warsztaty i szkolenia, ale i platforma do spotkań kobiet-aktywistek, wzajemnego wzmacniania i budowania siostrzeństwa, o które tak trudno w dzisiejszym świecie. Tak mówi o nim jedna z absolwentek — Agata Tannenberg-Ratajczak, współautorka kampanii “Dziki Wrocław-dzika przyjemność”:
“Ekologiczna Akademia Kobiet to przestrzeń dla zaangażowanych kobiet tworzona przez zaangażowane kobiety. Olbrzymi potencjał wymiany wiedzy i networkingu. Atmosfera równości i współtworzenia przy jednoczesnej rewelacyjnej organizacji zjazdów przez dziewczyny. Czy jesteś w szczycie swojej sprawczości, czy w aktywistycznym kryzysie i wypaleniu – każda perspektywa ma tu przestrzeń do zaistnienia. Inspiracja, wymiana, regeneracja.”
Więcej informacji o projekcie, a także bazę aktywistek klimatycznych Akademii znajdziecie na stronie www.klimatywistki.pl.
Projekt Ekologiczna Akademia Kobiet jest realizowany przez Fundację Rzecz Społeczna we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Fundacja Rzecz Społeczna