Fundacja Rzecz Społeczna zaprasza na Ekologiczną Akademię Dziewczyn

Co można zrobić dla zmieniającego się klimatu? Jak działać, aby zainteresować innych kryzysem klimatycznym? Jak przemawiać, organizować kampanie i budować silne społeczności? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestniczki Ekologicznej Akademii Dziewczyn organizowanej przez Fundację Rzecz Społeczna w Katowicach.

Pomimo że w ostatnich latach zmienia się podejście do dziewczyn i kobiet w roli ekspertek i liderek, to dalej ich reprezentacja jest znacznie zaniżana. Ekologiczna Akademia Dziewczyn ma być okazją, by nie tylko zapoznać dziewczyny w wieku 16-20 lat z województwa śląskiego i opolskiego z tematyką związaną z kryzysem klimatycznym, ale również, by przekazać praktyczną wiedzę dotyczącą skutecznych metod działania na rzecz łagodzenia jego skutków. Uczestniczki będą miały okazję wziąć udział w szeregu warsztatów i szkoleń, dzięki którym będą w stanie aktywnie włączyć się w proklimatyczne działania. 

Tak o idei stojącej za Ekologiczną Akademią Dziewczyn mówi osoba koordynująca projekt Miki Stępień z Fundacji Rzecz Społeczna: – Od początku za Ekologiczną Akademią Dziewczyn stała myśl, by dotrzeć z działaniami proekologicznymi do młodszych osób, które niekoniecznie wcześniej brały w nich udział. Razem z Kasią Hromek, uczestniczką naszego siostrzanego projektu, wymyśliłyśmy od podstaw Ekologiczną Akademię Dziewczyn, która będzie fajną przestrzenią dla dziewczyn z wielu miast i miejscowości, w których nie zawsze takie wydarzenia się dzieją. Do prowadzenia warsztatów i wykładów zaprosiliśmy niesamowite ekspertki i trenerki oraz mentorki, od których nasze uczestniczki będą mogły czerpać wiedzę i doświadczenia, ale też przede wszystkim zrozumienie problemów, z którymi mierzą się dziewczyny działające na rzecz klimatu.

W projekcie przewidziana jest opieka mentorek, które już aktywnie działają na rzecz klimatu – Katarzyny Hromek, aktywistki ekologicznej i działaczki społecznej oraz Anny Bolewskiej, aktorki i aktywistki na rzecz praw człowieka, zwierząt i przyrody. Oprócz sesji z mentorkami w planach jest na przykład szkolenie z wystąpień publicznych, organizowania kampanii obywatelskich, czy metody organizowania społecznościowego. Udział w całym projekcie jest zupełnie bezpłatny, a organizator zapewnia również posiłki i prowiant podczas zjazdów.

Katarzyna Hromek: 
“Ekologiczna Akademia Dziewczyn to bardzo ważny projekt. Zmiany w stronę lepszego i bardziej sprawiedliwego świata potrzebują wartości eko feministycznych i równościowych. Wzmacnianie dziewczyn, kobiet, nastolatek, wspieranie, by ich głos wybrzmiewał, jest krokiem w stronę tych wartości. Sama jestem absolwentką Ekologicznej Akademii Kobiet, projektu, który pozwolił mi rozwinąć skrzydła i zacząć działać intensywniej jako aktywistka, ale nauczył mnie też, jak ważne jest zadbanie o siebie i swój dobrostan. Oraz jak wiele może dać wsparcie innych dziewczyn.”

Anna Bolewska:
“Projekt Ekologiczna Akademia Dziewczyn jest dla mnie ważny, ponieważ zależy mi na wspieraniu ruchów eko-femininistycznych. Bardzo inspirujące jest dla mnie spotykanie się z dziewczynami, które czują pociąg do aktywizmu, śmiało lub nieśmiało, ale próbują i działają na rzecz ochrony dzikiej przyrody i dobrostanu planety.  Takie wspierające i wzmacniające projekty są okazją do poznawania osób o podobnych wartościach i tworzenia sieci kontaktów, by wspólnie działać i rosnąć w siłę. Nigdy nie będziemy szły same!”

Ekologiczna Akademia Dziewczyn jest w młodszą siostrą projektu Ekologiczna Akademia Kobiet realizowanego przez Fundację Rzecz Społeczna już od trzech lat. W ramach niej zapewnia się kobietom już aktywnie działającym na rzecz ekologii i klimatu fachowe wsparcie merytoryczne, mentoring i ułatwia budowanie sieci kontaktów, bardzo ważnego elementu skutecznego działania.

Fundacja Rzecz Społeczna mająca siedzibę w Katowicach od 6 lat realizuje liczne projekty o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w których szczególny nacisk położony jest na sprawy klimatyczne, prawa kobiet i aktywność obywatelską. Charakterystyczne dla fundacji jest korzystanie z unikalnej na skalę Polski metody organizowania społecznościowego polegającej na budowaniu oddolnych grup na przykład zrzeszających mieszkańców danej dzielnicy i pomaganie im w zabieganiu o swoje interesy.

Rekrutacja uczestniczek do projektu właśnie wystartowała i potrwa do 08 lipca 2022 roku. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz rekrutacyjny, który jest dostępny pod adresem: https://tiny.pl/93mzp

Wyniki ogłosimy po zakończeniu rekrutacji, a pierwszy zjazd warsztatowy odbędzie się już w dniach 09-10 lipca 2022 roku!

Fundacja Rzecz Społeczna

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.