Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej: Odblokujcie OZE!
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może nam zapewnić właściwie przeprowadzona zielona transformacja.
Naukowcy podkreślają, że nakładające się na siebie kryzysy, w tym energetyczny i klimatyczny, wymagają przemyślanych i pilnych działań naprawczych. Wskazują, iż agresja Rosji na Ukrainę i niestabilna sytuacja międzynarodowa obnażyły słabości systemu gospodarczego uzależnionego od paliw kopalnych, a na skutek ich zmniejszonej dostępności i braku alternatyw pogarsza się sytuacja materialna Polek i Polaków oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.
– Rządzący od lat nieustannie nas, obywateli, zapewniają, że bezpieczeństwo energetyczne jest ich priorytetem. Jak to faktycznie jest, widać na przykładzie zaopatrzenia w węgiel. A jednocześnie coraz więcej gospodarstw domowych doświadcza ubóstwa energetycznego. Nasz system energetyczny nie zapewnia deklarowanego bezpieczeństwa i jest jednym z głównych źródeł wysokiej inflacji – wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Hausner, członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej.
– Nasz apel powstał z przekonania, że brak transformacji energetycznej to nie tylko utrzymywanie przestarzałej węglowej energetyki, ale także brnięcie w ślepą uliczkę uzależnienia od paliw kopalnych całego systemu ekonomicznego naszego kraju. Rzeczywistą niezależność energetyczną zapewni tylko stała poprawa efektywności energetycznej i dynamiczny rozwój OZE. To jedyna droga do powstrzymania zarówno kryzysu energetycznego, jak i ekonomicznego – zaznacza prof. dr hab. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Zdaniem naukowców konieczna transformacja jest wyzwaniem, ale właściwie przeprowadzona zapewni ogromne korzyści, w tym zdrowotne i ekonomiczne. Poniesione wydatki będą niewspółmiernie niższe od kosztów zaniechania działań. “Obywatelska energetyka rozproszona zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność, uwalniając nas od importu paliw kopalnych i uzależnienia od niestabilnych bądź wrogich rynków trzecich, a także zmniejsza ryzyko blackoutów” – czytamy w apelu.
– My, eksperci, po raz kolejny apelujemy do władz o przemyślaną i społecznie sprawiedliwą politykę odejścia od paliw kopalnych. Suwerenność energetyczna Polek i Polaków mogła być zapewniona dekady wcześniej. Obecnie musimy postawić na walkę z ubóstwem energetycznym najsłabszych, a także na OZE – fotowoltaikę i energię wiatrową. Ważne, by znajdowały się one w rękach obywateli, a nie koncernów. Powrót do węgla (i smogu), to strategia szkodliwa i prowizoryczna – podkreśla prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedstawicielka Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej.
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa rządzących do pilnego stworzenia warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Kluczowe jest też nadanie najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Nie uda się to bez przemyślanej i konkretnej strategii odchodzenia od paliw kopalnych, uwzględniającej optymalne wykorzystanie środków krajowych i unijnych – wskazują naukowcy.
Koalicja Klimatyczna