Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Radlin również włączy się w sprzedaż węgla
Miasto Radlin ma zamiar włączyć się w proces sprzedaży węgla i we wspieraniu mieszkańców w zakupie opału. Co prawda na razie, jak wszystkie samorządy, Radlin bazuje dopiero na projekcie uchwały (która wciąż jest procedowana a jej kształt ulega modyfikacjom – vide poprawki senackich komisji), ale daje to już na tyle konkretny ogląd sprawy, że radliński magistrat może zacząć przygotowywać się do tego nowego zadania.
Na ten moment w mieście nie ogłoszono jeszcze z akcji zgłaszania zapotrzebowania, ale może to nastąpić w ciągu najbliższych dni czy tygodni. Obecnie przygotowujemy się „administracyjnie”, ponieważ z pewnością będzie to spore wyzwanie logistyczne.
Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że miasto zakupi węgiel od wyznaczonego w przepisach podmiotu i wejdzie we współpracę z jednym z lokalnych przedsiębiorców, który węgiel będzie mógł dostarczyć i składować już na terenie miasta – tak aby koszty transportu do domostw były dla mieszkańca jak najmniejsze.
Jeśli projekt przejdzie pomyślnie przez całą sejmowo-senacką drogę legislacyjną, możemy spodziewać się prawa do zakupu przez mieszkańca do 3 ton, z podziałem na 1,5 t w 2022 oraz kolejne 1,5 t na początku 2023. Cena jaką narzucać mają przepisy, ma wynosić maksymalnie 2000 zł za tonę. Zarówno cena, jak i tonaż dostępnego węgla będą wprost narzucane przez odgórne przepisy, nie przez samorządy.
Uruchomiliśmy w Radlinie specjalną podstronę https://miasto.radlin.pl/wegiel gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje. Zachęcamy także do śledzenia drogi legislacyjnej jaką przebyć musi projekt ustawy zanim wejdzie w życie. Ze specjalnym wystąpieniem w tym temacie zwrócił się do mieszkańców Radlina zastępca burmistrza, Zbigniew Podlesny:
Urząd Miasta Radlin