Jastrzębska Spółka Węglowa odkłada pieniądze na trudne czasy. „Już raz się przydały”

Jastrzębska Spółka Węglowa po raz kolejny w tym roku zdecydowała o zasileniu Funduszu Stabilizacyjnego Zamkniętego. Jeszcze w październiku zaplanowano wzrost wartości aktywów netto FIZ do kwoty 4.7 mld zł. To bezpieczne pieniądze na trudne czasy – czytamy w komunikacie.

Jastrzębska Spółka Węglowa działa na wymagającym, podlegającym cyklom koniunkturalnym rynku. Nadwyżki finansowe powstające podczas prosperity nie są jednak przejadane. Spółka odkłada, a właściwie inwestuje pieniądze w zamkniętym funduszu. To tak zwane objęcie certyfikatów, czyli stworzenie poduszki finansowej, niezbędnej  w sytuacji zapotrzebowania na kapitał obrotowy – czytamy w komunikacie spółki.

„Już raz te pieniądze się przydały. Spółka umarzała certyfikaty w związku z trudną pandemiczną sytuacją w 2020 roku. Dziś sytuacja jest odwrotna. Doskonała koniunktura na rynku węgla koksowego, koksu i stali pozwala na zgromadzenie oszczędności”, zapewnia JSW.

„Na bieżąco analizujemy sytuację płynnościową spółki i widzimy, jakie mamy nadwyżki w bieżącej działalności operacyjnej. Po uwzględnieniu wydatków na capex oraz obsługę długu, pozostają nam wolne środki. Obecnie mamy zainwestowane w FIZ 3,2 mld zł, ale w ostatnich dniach Rada Nadzorcza spółki zgodziła się na kolejną emisję i objęcie certyfikatów na kwotę 1,5 mld zł”, mówi Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Ekonomicznych.  

Docelowo spółka zamierza zgromadzić w FIZ ok. 5 mld zł. Wartość zasilenia za każdym razem zależy od możliwości finansowych spółki. Dziś JSW jest jedynym inwestorem w FIZ, którym zarządza Grupa PZU.

Jastrzębska Spółka Węglowa

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.