Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Nowe połączenie gazowe Polska – Słowacja. Inwestycja ma pomóc zwiększyć ilości gazu sprowadzanego do kraju
W Strachocinie oficjalnie otwarto nowe połączenie gazowe na linii Polska – Słowacja. Ma ono umożliwić zwiększenie ilości gazu sprowadzanego do kraju. „Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility”, podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, premier Słowacji Eduard Heger, a także Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – w takim składzie oficjalnie otwarto nowe połączenie gazowe na linii Polska – Słowacja, do czego doszło w Strachocinie. dwukierunkowe połączenie gazowe o łącznej długości ok. 164 km zostało zrealizowane przez spółki Gaz-System i Eustream. 26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnięciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.
„Dzięki inwestycjom takim jak ta, materializuje się wieloletni cel polskiej i europejskiej polityki energetycznej, jakim jest powstanie transeuropejskiego korytarza gazowego północ – południe. Dzisiejsze wydarzenie jest spełnieniem tego celu”, mówiła Anna Moskwa. „Cieszę się, że inwestycja ta pozwoli na efektywne połączenie państw Grupy Wyszehradzkiej i doprowadzi do integracji rynków w regionie, wzrostu bezpieczeństwa dostaw i wsparcia konkurencyjności. Połączenie polsko-słowackie to rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa i dywersyfikacji, którą zapewnią w naszym regionie Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu i interkonektor Polska – Litwa”, dodawała.
MKiŚ podaje, że wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. „Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku”, czytamy w komunikacie prasowym. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF).