Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Przebudowa ceglanego budynku katowickiej kopalni Wujek, czyli Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w konkursie architektonicznym
Do końca sierpnia trwa internetowy plebiscyt mieszkańców regionu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Wśród 27 zgłoszonych w tym roku projektów jest m.in. przebudowa ceglanego budynku katowickiej kopalni Wujek na potrzeby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – podaje Polska Grupa Górnicza.
Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego” już po raz 23. organizuje samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich i Towarzystwem Urbanistów Polskich pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.
Nagrodzone realizacje wyłoni fachowe jury, natomiast mieszkańcy tradycyjnie mogą wybrać swych faworytów w plebiscycie internetowym na stronie konkursu https://npp.slaskie.pl/. Aby oddać swój głos, należy przejść do głosowania i wybrać trzy najlepsze propozycje (przyznając im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt), a następnie potwierdzić swój wybór przez e-mail. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie Nagrodę Publiczności. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.
O laur wśród najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych w regionie walczy m.in. rozbudowa budynku kopalni Wujek i dostosowanie go do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach (muzeum przy kopalni Wujek). W grudniu 2021 r. w przebudowanym kopalnianym magazynie przy ul. Wincentego Pola otwarto nowoczesną, multimedialną wystawę stałą, która poświęcona została strajkowi w kopalni Wujek w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego.
Budynek z cegły, wyposażony obecnie w wiele współczesnych rozwiązań i udogodnień dla niepełnosprawnych gości, pochodzi z początku XX w. Był częścią kopalni Oheim (od 1922 r. Wujek) i pełnił funkcję magazynu paliwa oraz odzieży roboczej. W pierwszych dniach stanu wojennego w 1981 r. obiekt był świadkiem krwawej pacyfikacji strajku górników. Jest objęty ochroną konserwatorską.
W przyszłości ŚCWiS planuje rozwijać działalność i utworzyć w Brynowie większy kompleks historyczno-edukacyjny w oparciu o obiekty kopalni Wujek przekazane przez Polską Grupę Górniczą S.A.: budynki Oddziału Instalacyjnego, Straży Pożarnej oraz Łaźni Łańcuszkowej.
Polska Grupa Górnicza