Zabrze: Prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi dobiegają końca

Pomnik wielkiego zabrzanina, honorowego obywatela Zabrza, prof. Zbigniewa Religi, stanie już wkrótce, bo na 100-lecie Miasta Zabrze, u zbiegu ul. Powstańców Śląskich. Dzisiaj delegacja z Zabrza, na czele z prezydent naszego miasta Małgorzatą Mańką-Szulik mogła zobaczyć efekt wielomiesięcznej pracy Mistrza prof. Krzysztofa Nitscha nad tym postumentem.

– To niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w kolejnych etapach powstawania pomnika upamiętniającego prof. Zbigniewa Religę – wybitnego kardiochirurga, ojca medycznej marki Miasta Zabrze. Dzisiaj, wraz z autorem projektu i wykonawcą postumentu – prof. Krzysztofem Nitschem, światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem miałam okazję oglądać pomnik na kolejnym etapie jego wykonania. Jestem przekonana, że będzie robił wrażenie i zdobił nasze miasto przez kolejne stulecia – komentuje prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

W dzisiejszej wizycie w GZUT udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM w Zabrzu Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Dorota Kosińska, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej Robert Sierla oraz Julia Stanisz – przedstawicielka społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym ub. r.

Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Aktualnie pomnik prof. Zbigniewa Religi jest już przygotowany do przeniesienia na skwer przy zabrzańskim Ratuszu. Pozostały już tylko ostatnie prace techniczne fachowców z GZUT oraz ostatnie szlify prof. Krzysztofa Nitscha.

Urząd Miasta Zabrze

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.