Wsparcie wciąż jest bardzo potrzebne

Choć sytuacja ekonomiczna sprawia, że wielu z nas żyje się ostatnio niełatwo, warto pamiętać, że do Rybnika wciąż trafiają osoby, uciekające przed wojną w Ukrainie, których życie jest znacznie trudniejsze.  

Ludzie, którzy zostawili lub stracili swoje domy, mieszkania, pracę, którzy popróbują odbudować swoje życie w naszym kraju, potrzebują naszej pomocy, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby swoich dzieci, by po prostu stanąć na nogi. Wiele osób znajduje pracę, choćby dorywczą, próbuje się usamodzielnić, ale dla wielu jeszcze przez jakiś czas niezbędne będzie wsparcie.  

W Rybniku, po zakończeniu działalności przez sklep „Półki dobra”, bezpośrednią, doraźną pomoc znaleźć można w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet, przy ul. Białych 7. 

Ale i tu nie jest łatwo… Jest coraz większy problem z zaopatrzeniem punktu.  Jak przyznają członkinie Rady Kobiet, zaangażowane w pracę punktu pomocy, niemal zupełnie zanikło wsparcie, oferowane wcześniej przez mieszkańców Rybnika.  Niemal, bo wciąż zdarzają się przywracające wiarę w ludzi sytuacje, jak choćby taka, kiedy w drzwiach pojawia się pani z koszami pełnymi świeżych jabłek z własnego ogrodu… 

Choć wielu ludziom łatwo przychodzi krytyka, warto pamiętać, że osoby, korzystające z doraźnej pomocy Rady Kobiet, to w większości matki z małymi dziećmi, które nie mają możliwości podjęcia pracy na zmiany, a także osoby starsze lub chore. To one znajdują tutaj pomoc w postaci podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych. 

– Kochani, kolejny raz prosimy Was o wsparcie naszego punktu pomocy Ukrainie. Nie jest nam łatwo prosić kolejny raz o pomoc – zapewnia Hanna Kustra z przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. – Sytuacja na Ukrainie nadal jest tragiczna,do naszego miasta przybywają nowe rodziny, które uciekają przed wojną. Jesteśmy jedynym punktem w naszym mieście, więc pod opieką mamy bardzo dużo ludzi, kobiet z dziećmi. Osób starszych, są też osoby z niepełnosprawnością. Chore. W naszym punkcie zapasy szybko znikają… Potrzebujemy waszego wsparcia. Potrzeba nam dosłownie wszystkiego – dodaje. 

Jak zatem pomóc?

Wsparcie rzeczowe

Potrzebne są przed wszystkim artykuły tzw. pierwszej potrzeby: 

Jedzenie: kasza, mleko, konserwy, makaron, sól, płatki kukurydziane, przeciery pomidorowe,warzywa w puszkach, woda mineralna, itp. 

Chemia: żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów , podpaski, szampony, chusteczki mokre dla dzieci, proszki do prania, podkłady na łóżko, pianki do mycia leżących chorych osób itp. 

Dary można przynosić do siedziby Rybnickiej Rady Kobiet, przy ul. Białych 7:• od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00 na portiernię• od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 14:00 do biura Rady Kobiet (I piętro) • w weekendy, po umówieniu się telefonicznie pod nr 721 500 064.

Wsparcie finansowe

Chcesz wspomóc uciekających przed wojną Ukraińców, ale nie masz możliwości przekazania darów rzeczowych? Możesz wpłacić pieniądze na pomoc dla uchodźców.

Darowizny można wpłacać na rachunek Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku:
21 1020 2528 0000 0402 0462 4930
z dopiskiem „Darowizna – pomoc dla uchodźców z Ukrainy”

*** 

Przypominamy, że niezbędnym wsparciem – zwłaszcza organizacyjnym – służy również 28 dzielnica (ul. Kraszewskiego 9), działająca na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.

Ponadto w Urzędzie Miasta Rybnika wciąż działa  Punkt informacyjno-doradczy (ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 202), gdzie nasi ukraińscy goście mogą uzyskać podstawowe informacje dotyczące formalności, które muszą załatwić w związku z pobytem w Polsce. Poznają również możliwości uzyskania pomocy.

Urząd Miasta Rybnik

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.