Komisja Rolnictwa PE oceni korytarze żywnościowe na granicy polsko-ukraińskiej

Delegacja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod przewodnictwem Norberta Linsa (EPP, DE), uda się na granicę polsko-ukraińską w dniach 20-21 czerwca 2022 roku.

Podczas misji posłowie odwiedzą przejścia graniczne w Medyce (kolejowe) i Korczowej (drogowe), aby ocenić import ukraińskich produktów rolnych i możliwości alternatywnych tras. Zdolności magazynowe produktów rolnych będą tematem wymiany poglądów posłów AGRI z przedstawicielami ukraińskiego i polskiego biznesu i handlu.

Przed misją Pan Norbert Lins, Przewodniczący Komisji AGRI, powiedział: „Ze względu na rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, eksport zboża musi być transportowany drogą lądową i kolejową. Jest to ogromne wyzwanie infrastrukturalne i biurokratyczne na granicach Ukrainy. Celem tej misji rozpoznawczej na granicy polsko-ukraińskiej jest ustalenie, na czym polegają bieżące problemy i gdzie można szybko i w nieskomplikowany sposób udzielić pomocy ze strony europejskiej.”

Do Norberta Linsa dołączy pięć innych europosłów: Herbert Dorfmann (EPP, IT), Juozas Olekas (S&D, LT), Ulrike Müller (Renew, DE), Tilly Metz (Greens/EFA, DE), Veronika Vrecionova (ECR, CZ).

Konferencja prasowa

Konferencja prasowa odbędzie się 21 czerwca o godz.12:00 w pokoju konferencyjnym numer 2 w Hotelu Metropolitan, Juliusza Słowackiego 16, 35-001 Rzeszów.

Kontekst

W dniu 24 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do utworzenia korytarzy żywnościowych z i na Ukrainę. W dniu 12 maja Komisja opublikowała plan działania dotyczący pasów solidarności UE-Ukraina w celu ułatwienia ukraińskiego eksportu rolnego i handlu dwustronnego z UE, który ma na celu przywrócenie handlu z Ukrainą poprzez rozwiązanie problemu wąskich gardeł transportowych i administracyjnych oraz przekierowanie przepływów na alternatywne trasy.

Parlament Europejski

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.