Zamek Piastowski zaprosił na polarne i geofizyczne opowieści

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Edu Arctic, Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, zaprosili w czwartkowe przedpołudnie 9 czerwca 2022 r. do sali konferencyjnej na Zamek Piastowski w Raciborzu na spotkanie „Z Raciborza ku biegunowi – polarne i geofizyczne opowieści” z naukowcami z Instytutu Geofizyki PAN, którzy prowadzą badania w Obserwatorium Geofizycznym w Raciborzu.

W czasie półtoragodzinnego spotkania uczestnicy zostali wirtualnie zabrani przez prowadzących, najpierw do Obserwatorium w Raciborzu – w czasy historyczne i bardzo współczesne, a następnie do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości oraz uczestników przez dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu – Krystynę Niklewicz. Następnie głos zabrał Jan Kalabiński, który zapoznał uczestników z bogatą historią Obserwatorium w Raciborzu, zwracając szczególną uwagę, że od zeszłego roku Obserwatorium zyskało nową funkcję, prowadzone są tam badania zanieczyszczeń powietrza. Ponadto dr Daniel Kępski z Instytutu Geofizyki PAN wygłosił dwie prelekcje: „Racibórz – miasto smogu? – o nowym programie pomiarów zanieczyszczenia powietrza” oraz „Życie i praca w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie”.

W wydarzeniu wzięli udział m. in. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu oraz Wojciech Wojtak – kierownik Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu.

Dr Daniel Kępski – geofizyk, polarnik – pracownik Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, uczestnik kilku wypraw polarnych, w tym dwóch całorocznych: w sezonie 2013/14 pełnił funkcję meteorologa Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, w 2018/19 obserwatora hydrologicznego i kierownika Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

Zamek Piastowski

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.