Najlepsza energia to ta zaoszczędzona. Debata w Mokrym 

Jednym z naszych celów jest samowystarczalność energetyczna – powiedział podczas debaty wiceburmistrz Mikołowa Mateusz Handel. Nowoczesne podejście do energii porównał do gospodarki odpadami: najlepsze śmieci to nie te, które przetworzymy, ale te których nie wyprodukujemy. Tak samo jest z energią: najlepsza będzie nie ta wytworzona, ale zaoszczędzona – podkreślił. Samorządowiec opowiedział także o tym jak miasto radzi sobie z kopciuchami. – W ciągu 3 lat chcielibyśmy zdekarbonizować cały system miejski – mam tutaj na myśli budynki komunalne i instytucje. Liczymy także na zaangażowanie mieszkańców, bo domki jednorodzinne są jednym z głównych źródeł niskiej emisji – podkreślił. 

Ekologiczne rozwiązania były jednym z tematów debaty, którą stowarzyszenie BoMiasto zorganizowało w Mokrym, sołectwie Mikołowa. W spotkaniu z mieszkańcami oprócz wiceburmistrza Mateusza Handela, wzięli udział: zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Leszek Trząski, prezes BoMiasto Patryk Białas i prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Debata odbyła się ramach cyklu Semestr z BoMiasto. Społecznicy odwiedzili już m.in. Miedźnę, Bieruń, Boronowice i Kalety. 

Spotkanie w Mokrym zdominował gorący temat kolei dużych prędkości. Jednym z problemów jest wyznaczona trasa, która koliduje z planami rozwoju Śląskiego Ogrodu Botanicznego. – W tej przestrzeni mamy ponad 100 gatunków ptaków, wszystkie chronione gatunki płazów, większość chronionych gatunków gadów, parę setek gatunków roślin, a także krajobrazy, których za 10-15 lat będzie można ze świecą szukać. Tu nie chodzi tylko o żabki czy jaszczureczki, tylko o wymiar kulturowy, który ktoś chce przeciąć barierą szybkiej kolei – powiedział dr Leszek Trząski, podkreślając że wyraża swoje prywatne zdanie. Przeciwny inwestycji jest także samorząd Mikołowa. Wiceburmistrz zwrócił uwagę na brak konsultacji, współpracy z innymi przewoźnikami, a także na niewystarczające analizy skutków inwestycji. Jak skutecznie komunikować o zagrożeniach i znaleźć sojuszników wokół tego tematu? Patryk Białas z BoMiasto podzielił się z uczestnikami doświadczeniami budowania koalicji w związku z procesem sprawiedliwej transformacji. – Sami musicie być przekonani do tej wizji, bo dzięki temu staniecie się jej ambasadorami – powiedział Patryk Białas. – Seria warsztatów, debat i szkoleń o sprawiedliwej transformacji przyczyniła się do tego, że przyłączały się do nas kolejne osoby i organizacje. Tak powstał efekt kuli śniegowej, której już nie da się zatrzymać – wyjaśnił. 

Obrazek domyślny
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.