Miesiąc Dumy w Katowicach z kolektywem Śląsk Przegięty

W czerwcu społeczności LGBT+ na całym świecie obchodzą miesiąc dumy. To czas upominania się o równe prawa, ale też celebracji własnej tożsamości i różnorodności społecznej. Z tej okazji kolektyw Śląsk Przegięty zaprasza na trzy tęczowe wydarzenia.

Miesiąc Dumy upamiętnia wydarzenia z nowojorskiego klubu Stonewall, w którym 28 czerwca 1969 roku społeczność LGBT sprzeciwiła się policyjnej przemocy, regularnie stosowanej w tamtych czasach wobec osób nieheteronormatywnych. To stamtąd wywodzi się tradycja marszy i parad równości, które dziś przechodzą ulicami setek miast na całym świecie. Katowicki Marsz Równości odbędzie się dopiero we wrześniu, kolektyw Śląsk Przegięty zaprasza więc do celebrowania Miesiąca Dumy w inny sposób. 

Śląsk Przegięty to queerowy kolektyw działający w Katowicach od 2018 roku. Jego celem jest opowiadanie queerowych historii Górnego Śląska oraz animowanie współczesnej sceny queerowej w regionie. Organizuje wydarzenia kulturalne (m.in. trzy edycje festiwalu Przegląd Piosenki Przegiętej), tworzy spektakle („Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow” w Sophiensaele w Berlinie), angażuje się we współtworzenie Marszu Równości w Katowicach, tworzy queerowe archiwum Górnego Śląska, które wkrótce opublikowane zostanie w książce pt. „Archeologia Śląska Przegiętego”

Pastel Kiki Function. Drugi bal voguingowy na Śląsku

Już 4 czerwca odbędzie się bal voguingowy Pastel Kiki Function organizowany przez propagatorkę kultury ballroom na Śląsku Checki 007 we współpracy z kolektywem Śląsk Przegięty. To dopiero drugie tego typu wydarzenie na Górnym Śląsku. Kultura ballroom została stworzona przez czarnoskórą i latynoską nieheteronormatywną społeczność w Nowym Jorku w latach 60. ubiegłego wieku. Emblematyczny dla niej taniec voguing wyewoluował z rytmicznego naśladowania póz z magazynów mody, karate czy egipskich rysunków. Voguing zyskał szeroką rozpoznawalność na początku lat 90. dzięki hitowi Madonny „Vogue”.

Dziś kultura ballroom prężnie rozwija się również w Polsce. Osoby uczestniczące w balach voguingowych rywalizują ze sobą o trofea w tanecznych i performatywnych kategoriach, a występujących ocenia jury. Głównym celem nie jest jednak zwycięstwo, a tworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której każda osoba może wyrażać siebie w różnorodny sposób.

Pastel Kiki Function odbędzie się 4 czerwca o godz. 19.00 w klubie Drzwi Zwane Koniem. Bilety dla widowni kosztują 50 zł. Chcąc wziąć udział w wydarzeniu należy wysłać zgłoszenie poprzez formularz (https://forms.gle/jVWngTzTTYdLzqGy5). Tego samego dnia o godz. 10.00 odbędą się warsztaty, w trakcie których będzie można poznać tajniki kategorii European Runway, Sexy Performance i Vogue Fem. Warsztaty poprowadzą osoby jurorskie balu – Sinoa Revlon, Essi Salem i Paula 007.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1057104561820827 

Drag, burleska i imprezka. Benefit na 6. Marsz Równości

3 września 2022 roku ulicami Katowic przejdzie 6. Marsz Równości. Żeby wydarzenie mogło się odbyć, potrzeba funduszy, które będą zbierane podczas Przegiętego Benefitu. Impreza odbędzie się 18 czerwca o godz. 20.00 w Drzwiach Zwanych Koniem. W trakcie wieczoru wystąpią lokalne artystki i artyści dragu i burleski, m.in. Gady Laga, Killer Curves, Hajer, Kapitan Fineassz, Miss Basic i Princ Wonglo. Na scenie będzie można też zobaczyć najstarszą śląską drag queen Tarę oraz trzy debiuty. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpią drag persony Nektario i Titty von Tease oraz wokalista Matlaks, który wykona swój autorski numer na żywo. Po części performatywnej odbędzie się afterparty z Killer Curves, Titty von Tease i Li.bruh.

Oprócz występów scenicznych, w przestrzeniach Drzwi Zwanych Koniem będzie można znaleźć stoiska Naklejtatu oraz Stowarzyszenia Tęczówka. Wyjątkową atrakcję przygotowuje drag queen i projektantka Miss Basic: na przyniesionych ubraniach i tkaninach będzie można wykonać przygotowany specjalnie na tę okazję print. Wstęp na wydarzenie to dowolna cegiełka wrzucona do puszki. Cały dochód przeznaczony zostanie na organizację 6. Marszu Równości w Katowicach. 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/362801109165770 

Bez używek i bez butów. Przegiętańce

W niedzielę 19 czerwca w godz. 14–17 w szkole Joga Życia odbędzie się queerowy jam ruchowy i warsztaty wprowadzające. „Przegiętańce” to okazja do potańczenia w sposób, w jaki nie mamy okazji tańczyć w trakcie tradycyjnych imprez: bez używek i bez butów. W trakcie jamu można się turlać i skakać, wyrażać siebie w dowolny ruchowy sposób z poszanowaniem granic innych osób. 

Uczestnicy wydarzenia będą pracować z narzędziami improwizacji kontaktowej, ruchu autentycznego oraz queerowych praktyk somatycznych aby lepiej poznać swoje ciało, odkrywać nowe możliwości ruchowe oraz nawiązywać relacje z innymi w duchu kultury zgody i poszanowania własnych granic.

Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich osób, niezależnie od poziomu doświadczenia, tożsamości czy stopnia sprawności. Wstęp kosztuje 50 zł (przy zapisach do końca maja) lub 60 zł (przy zapisach w czerwcu). Chęć uczestnictwa można zgłaszać wysyłając maila na adres slaskprzegiety@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/330233682581470 

Śląsk Przegięty

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.