Przenieś swoją historię. O cyfrowym utrwalaniu unikatowych pamiątek

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o Mobilnym Centrum Digitalizacji, które wkrótce rozpocznie prace terenowe na obszarze województwa śląskiego.

Mobilne Centrum Digitalizacji to inicjatywa Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego realizowana w ramach projektu „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego”. Na jego potrzeby powstaje specjalny samochód dostosowany do potrzeb digitalizacji w terenie, z zamontowanymi urządzeniami technicznymi.

Uczestniczki i uczestnicy spotkania posłuchają o projekcie oraz samej digitalizacji. Będą mogli zadać pytania oraz zgłosić się do dalszej współpracy.

Podejmując współpracę z Mobilnym Centrum Digitalizacji, będzie można nieodpłatnie zdigitalizować, czyli wykonać cyfrową odbitkę, unikatowych pamiątek ze zbiorów z instytucji oraz indywidualnych osób. MobiDIG w postaci cyfrowej chce zachować dziedzictwo materialne (książki, fotografie, pamiątki rodzinne i przedmioty, mała architektura – ciekawe budynki, izby regionalne, tradycyjny wystrój) oraz dziedzictwo niematerialne (zwyczaje świeckie i sakralne, tradycje, opowieści, wspomnienia i indywidualne historie mieszkanek i mieszkańców województwa śląskiego).

Wszystkie zeskanowane pamiątki za zgodą i wiedzą ich właścicielek i właścicieli będą dostępne dla wszystkich na portalu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, zarządzanej przez Bibliotekę Śląską.

data: 23 kwietnia 2022 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach,Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Łukasz Dziuba (Instytut Myśli Polskiej im. Wojciech Korfantego)
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

więcej informacji pod linkiem: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/przenies-swoja-historie/

Muzeum Tychy

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.