Symfonicznie w Teatrze

Za nami muzyczne święto w Teatrze Ziemi Rybnickiej. 10 kwietnia odbył się tam koncert symfoniczny z okazji 25-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków oraz powołania Fundacji im. Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta.

Dwa wydarzenia o znaczeniu dla całego miasta uczczone w trakcie wyjątkowego koncertu. Nie zabrakło uroczystej atmosfery, życzeń, gratulacji, snucia planów na przyszłość, a przede wszystkim wspaniałej muzyki. Na scenie wystąpiła jak zwykle niezrównana Lidia Grychtołówna, dając wirtuozerski popis gry na fortepianie oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Widzowie usłyszeli Koncert na orkiestrę smyczkową Jacka Glenca, Koncert fortepianowy A-dur Mozarta, 2 cz. koncertu fortepianowego f-moll Chopina i V Symfonię Beethovena. Obdarzeni owacjami na stojąco artyści zaserwowali publiczności popisowe bisy, przedłużając ucztę dla zmysłów.

Koncert doskonale podsumował ćwierćwiecze funkcjonowania Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, którego działalność skupia się na animowaniu życia kulturalnego Rybnika oraz upowszechniania kultury muzycznej.

– Towarzystwo, które za swoich patronów wybrało wybitnych muzyków i pedagogów – braci Karola i Antoniego Szafranków, podejmuje inicjatywy, które przyczyniają się do kształtowania kulturalnego krajobrazu miasta oraz kreowania pozytywnego wizerunku Rybnika na szerokim forum. W sposób szczególny wyróżnić należy skuteczną reaktywację Filharmonii Rybnickiej, która rozsławia Rybnik, kontynuując wspaniałe tradycje Filharmonii „ROW” – zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wydarzenie, za sprawą okolicznościowego filmu, było okazją do sentymentalnej podróży po historii rybnickiej muzyki. Nie zabrakło odwołań do postaci i dokonań Karola i Antoniego Szafranków, aktywności wspomnianego towarzystwa muzycznego, tradycji rybnickiej szkoły muzycznej oraz wybitnych artystów, których muzyczna edukacja rozpoczęła się w Rybniku: Piotra Palecznego, Adama Makowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego i Lidii Grychtołówny. Znaczenie tej ostatniej postaci dla kultury Rybnika będzie jeszcze większe. Ta światowej sławy pianistka tworzy w Rybniku fundację, której celem będzie wsparcie dla młodych, zdolnych artystów.

– Rybnik to moje ukochane miasto, tutaj się urodziłam. To tu, w tym mieście panuje doskonały klimat dla rozwoju młodych talentów, dlatego moim pragnieniem jest, żeby w Rybniku powstała „Fundacja Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta”, której zadaniem będzie pomoc zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. Chciałabym, żeby młodzi ludzie w tym mieście mieli wsparcie w swoim rozwoju, w udziale w konkursach, kursach, warsztatach czy w organizacji koncertów. Wsparcie dotyczyć może również młodych ludzi rozwijających się w innych dziedzinach sztuki – zapowiadała w listopadzie ubiegłego roku Lidia Grychtołówna po podpisaniu aktu notarialnego, który jest oświadczeniem woli artystki o ustanowieniu fundacji.

Przypomnijmy, że Miasto Rybnik w marcu 2020 roku zakupiło willę przy ul. Powstańców Śląskich, którą planuje wyremontować i przystosować do działania fundacji.

Urząd Miasta Rybnika

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.