Akademia Piosenki Przegiętej. Rusza pierwsza w Polsce szkoła dragu

Kolektyw Śląsk Przegięty otwiera pierwszą w Polsce szkołę dragu. Osoby uczestniczące w Akademii Piosenki Przegiętej przy wsparciu specjalistów i specjalistek zdobędą warsztat sceniczny i przejdą przez cały proces tworzenia persony dragowej i przygotowania numeru dragowego. W finale wystąpią na scenie na żywo przed publicznością. 

Drag show to rodzaj sztuki performatywnej, opartej na przebieraniu się w płeć w celu jej dekonstrukcji. Występ dragowy najczęściej opiera się na piosence, wykonywanej na żywo lub lipsyncowanej (wykonywanej z playbacku). Drag, zdobywający w ostatnich latach ogromną popularność dzięki programowi „RuPaul’s Drag Race”, ma w Polsce swoją odrębną historię, a współcześnie charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością.

Do udziału w Akademii Piosenki Przegiętej kolektyw Śląsk Przegięty zaprasza wszystkie osoby pełnoletnie, które nigdy nie występowały na scenie w dragu oraz te, które w momencie zgłoszenia mają za sobą maksymalnie dwa występy. Osoby, które będą uczestniczyć w projekcie wezmą udział w warsztatach z topowymi performerami i performerkami polskiej sceny dragowej: Cosmią Absurd, Gąsiem, Maxem Reaganem-Thatcherem, Princem Wonglo oraz Twoją Starą. Zajęcia poprowadzą również osoby członkowskie kolektywu Śląsk Przegiety: Natalia Kaniak, Paweł Świerczek i Paweł Ziegler. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak wizualna strona dragu (makijaż, kostium, peruka), ruch sceniczny, lip sync, praca z głosem, kreowanie persony dragowej, drag jako aktywizm czy dramaturgia numeru dragowego. Osoby uczestniczące w zajęciach dowiedzą się też jak promować się w sieci oraz nauczą się jak swobodnie czuć się na scenie.

Nabór do Akademii Piosenki Przegiętej trwa do 10 lipca. Zajęcia odbywać się będą w formule weekendowych zjazdów w Katowicach. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 20–21 sierpnia, a pokaz finałowy odbędzie się 3 grudnia. Do projektu zgłosić można się za pomocą formularza (https://forms.gle/UTCkQjMNQdvCz8Hx9), przyjętych zostanie maksymalnie 8 osób. Udział w Akademii jest bezpłatny, organizatorki nie pokrywają kosztów dojazdu ani noclegu. Każda osoba uczestnicząca otrzyma niewielki budżet produkcyjny na realizację swojego występu. 

Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/765805881260208

Projekt powstaje w ramach programu MUZYKOGRANTY dzięki wsparciu Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek | Katowice – Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki

Partnerstwa: Drzwi Zwane Koniem

Matronaty: Inqueer, Fundusz dla Odmiany, pozqueer, Śląska Opinia

Kolektyw Śląsk Przegięty

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.