„To była dobra współpraca”. Nowy obiekt noclegowy na Trynku otwarty

Przy ul. Jasnej 31B w piątek 8 kwietnia uruchomiono nowy obiekt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy. Schronienie znajdzie w nim około 100 osób. W przygotowanie tego bardzo potrzebnego miejsca, poza gliwickim samorządem i miejskimi służbami, włączyły się także lokalne firmy i osoby prywatne.

Na bazie doświadczeń zdobytych podczas pierwszego miesiąca intensywnej pracy związanej z pomocą uchodźcom z Ukrainy, władze miasta zdecydowały, że dla sprawnej organizacji pracy optymalne będzie zgromadzenie kilku form wsparcia w jednym miejscu. Zakupiony przez miasto w lutym obiekt przy ul. Jasnej 31 b, który pierwotnie miał być przeznaczony na  budynek administracyjny, został błyskawicznie dostosowany do nowych funkcji.

– To kolejny obiekt, w którym uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Przygotowaliśmy około 30 pokoi dla blisko 100 osób. Urządziliśmy łazienki, kuchnie, jadalnie, miejsca do zabawy dla dzieci. Udało nam się to zrobić wspólnie – w inicjatywę był zaangażowany samorząd, miejskie jednostki organizacyjne, miejskie spółki, strażacy, ale także firmy i osoby prywatne. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu tego miejsca – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Prace remontowe wykonał ZBM I TBS. Wyposażenie obiektu zostało przekazane między przez sponsorów, firmy: Euvic, Sest Luve Polska i Aiut, a także kupione ze środków miejskich. W uruchomieniu punktu w różnym zakresie uczestniczyły miejskie jednostki organizacyjne, spółki miejskie i inne podmioty: Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Ratownictwa Gliwice, PEC, PWiK, OSP Brzezinka i PSP w Łabędach.

– Miasto Gliwice od niedawna jest właścicielem budynku przy ul. Jasnej 31B. Kupiliśmy tę nieruchomość w przetargu z myślą o utworzeniu strefy administracyjnej dla mieszkańców miasta. Miały tutaj działać miejskie jednostki organizacyjne i część wydziałów urzędu. Natomiast obecnie zdecydowaliśmy się wykorzystać ten obiekt na potrzeby uchodźców z Ukrainy – wyjaśnia Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna między innymi za gospodarkę nieruchomościami.

W Punkcie Pomocy Ukrainie, który mieści się w tym samym budynku, co nowy obiekt noclegowy, przy ul. Jasnej uchodźcy mogą dowiedzieć się krok po kroku, co zrobić, żeby otrzymać numer PESEL, jak znaleźć pracę w Polsce czy jak zapisać dziecko do szkoły. Centrum Inicjatyw Społecznych odpowiada za bieżącą obsługę uchodźców oraz znalezienie im noclegu. Pracownicy CIS-u są także dostępni telefonicznie. 

W Punkcie Pomocy Ukrainie  obecni są również pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej,  których wsparcie w wypełnianiu wniosków (m.in. o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, o przyznanie posiłków w szkole i przedszkolu, o otrzymanie pomocy żywnościowej) jest dla obywateli Ukrainy nieocenione.

UM Gliwice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.