Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
WUG podsumował działalność urzędów górniczych w 2021 roku. Kilkaset osób otrzymało mandaty, złożono też 163 wnioski o ukaranie do sądu
Wyższy Urząd Górniczy podsumował działalność urzędów górniczych w 2021 roku. To coroczne zestawienie, w którym WUG przygląda się między innymi działalności administracyjnej, kontrolnej, represyjnej, legislacyjnej, informacyjnej oraz wydawniczej urzędów górniczych. Z raportu wynika, że w 2021 roku kilkaset osób otrzymało mandaty karne, złożono też 163 wnioski o ukaranie do sądu.
Z raportu Wyższego Urzędu Górniczego pt. „Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych w roku 2021” wynika, że nadzór górniczy skierował do sądów łącznie 163 wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. W jakich sprawach? Najczęściej dochodzenia dotyczyły badania przyczyn i okoliczności niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków w kopalniach. To aż 66 spośród 163 wniosków. Pozostałe, tj. 97 wniosków, to wynik kontroli w zakładach górniczych. Sądy rejonowe w 2021 roku rozpatrzyły 115 wniosków złożonych przez nadzór. „Suma orzeczonych kar grzywny wyniosła 138 400 zł, a średnia wysokość kary grzywny 1 203 zł”, czytamy w dokumencie. „W 2021 r. organy nadzoru górniczego oraz pracownicy urzędów górniczych w stosunku do sprawców naruszających obowiązki pracownicze zastosowali w 742 przypadkach środki oddziaływania wychowawczego przewidziane w art. 41 Kodeksu wykroczeń. W 40 przypadkach środki oddziaływania wychowawczego zostały zastosowane w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas badania przyczyn i okoliczności zaistniałych niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków (z czego 28 środków zostało zastosowanych przez pracowników inspekcyjno-technicznych, a 12 w wyniku pisemnego wystąpienia dyrektorów urzędów górniczych), a w 702 przypadkach w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas kontroli (z czego 699 środków zostało zastosowanych przez pracowników inspekcyjno-technicznych, a 3 zostały zastosowane w wyniku pisemnego wystąpienia dyrektorów OUG, SUG lub Prezesa WUG, skierowanego do pracodawcy)”, podkreślono.
W 2021 r. grzywnami w drodze mandatu karnego zostały ukarane 662 osoby na kwotę 278 900 zł, w tym 64 osoby kierownictwa, 49 osób wyższego dozoru ruchu, 318 osób dozoru ruchu oraz 231 innych osób. „2021 był kolejnym rokiem naznaczonym wirusem SARS-CoV-2. Nadal więc podczas codziennej pracy byliśmy zmuszeni do stosowania szeregu regulacji i obostrzeń, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne, niezbędne do realizowania aktywności zawodowej na różnych płaszczyznach. Nie przeszkodziło to jednak, by w ramach prowadzonej działalności kontrolnej na bieżąco monitorować i sprawdzać realizowane w przedsiębiorstwach górniczych działania antycovidowe oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa, a także zaleceń i rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, ekspertów medycznych i służb sanitarnych”, mówią przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.
Pandemia nie przerwała, bo przerwać nie mogła, prac nad projektem nowelizacji ustawy „Prawo geologiczne i górnicze”, w których aktywnie uczestniczy Wyższy Urząd Górniczy. „Przedstawiliśmy propozycje rozwiązań doskonalących i porządkujących stan prawny, jak również przyczyniających się do wzmocnienia dbałości o ochronę środowiska, poprawy bezpieczeństwa powszechnego i bezpieczeństwa pracowników branży górniczo-geologicznej oraz innych osób zaangażowanych w działalność podlegającą przepisom ustawy „Prawo geologiczne i górnicze”, a także do usprawnienia działalności organów nadzoru górniczego”, czytamy w komunikacie.
WUG podkreśla, że w jubileuszowym 2022 roku będzie konsekwentnie wracać do wszystkich niezakończonych spraw, które mają realny wpływ na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pracy załóg w przemyśle wydobywczym. „To dla nas priorytet. Nadal szczególnie istotne pozostają kwestie weryfikacji przepisów dotyczących kwalifikacji górniczych, uprawnień rzeczoznawców do spraw ruchu zakładu górniczego i szkoleń w górnictwie oraz działalności prowadzonej bez koncesji albo bez zatwierdzonego (lub podlegającego zgłoszeniu) projektu robót geologicznych”, mówią.
Jakie jeszcze cele wyznaczono na ten rok? „Niezmiennie i systematycznie będziemy dążyć do poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie, stawiając na aktywną współpracę z nadzorującym nas organem, przedsiębiorcami i ekspertami. Taki sojusz z pewnością da wymierne korzyści i pozwoli na znalezienie efektywnych rozwiązań podnoszących stan bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym. Naszym podstawowym, niezmiennym od wielu lat celem pozostaje bowiem zmniejszenie liczby wypadków w górnictwie, zarówno tych spowodowanych błędem człowieka, jak i będących skutkiem przyczyn naturalnych i technicznych”, mówią w WUG.
Pełny raport znajdziecie tutaj: https://www.wug.gov.pl/o_nas/sprawozdania_z_dzialalnosci