Ukraina w centrum uwagi Parlamentu Europejskiego

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, otwierając w poniedziałek sesję PE, podkreśliła, że obrady będą zdominowane sprawami Ukrainy. „Jesteśmy winni narodowi Ukrainy udzielenia mocnego poparcia i w tym tygodniu Parlament to uczyni” – zadeklarowała.

W wydanym oświadczeniu szefowa PE oceniła, że jesteśmy świadkami poważnego zagrożenia dla pokoju w Europie i wyraziła solidarność z mieszkańcami Ukrainy, którzy muszą sobie radzić ze strachem przed rosyjską agresją militarną.

„Wszyscy widzieliśmy ludzi na ulicach Kijowa, którzy pokazali, że się nie boją. Teraz ich sprzeciwowi musi towarzyszyć stała europejska determinacja i jedność. Stanowisko tej Izby jest jasne – jesteśmy z Ukrainą. Ukraina jest suwerennym państwem, które musi mieć swobodę decydowania o swojej przyszłości dla dobra swoich obywateli. Nikt nie powinien podważać tego prawa” – podkreśliła Metsola.

Dodała, że UE jest zjednoczona w poszanowaniu niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Podczas gdy wzywamy do deeskalacji obecnego napięcia, Parlament jest gotów poprzeć szybkie, zdecydowane i konkretne działania. Robimy to w porozumieniu z innymi instytucjami europejskimi i społecznością międzynarodową, gdyby sytuacja uległa pogorszeniu” – zadeklarowała.

Jak podkreśliła, w tym tygodniu prace PE zdominują obawy o sytuację na granicy z Ukrainą. Przypomniała, że w środę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell omówi z PE najnowsze wydarzenia. Będzie to również temat obrad Konferencji Przewodniczących, a grupy polityczne pracują obecnie nad deklaracją w sprawie sytuacji na Ukrainie. W środę PE będzie głosować nad przyznaniem 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

Źródło informacji: EuroPAP News

Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa