Czas na młodzieżowych radnych

Czy radni nie mają głosu? Tak, jeśli należą do Młodzieżowej Rady Miasta. – Niestety młodzieżowi radni często traktowani są jak kwiatek do kożucha. Pozwala im się obradować, ale już niekoniecznie decydować i głośno wypowiadać poglądy – podkreśla Sebastian Pypłacz ze stowarzyszenia BoMiasto. Społecznicy z Katowic i Warszawy postanowili to zmienić i pomóc swoim młodszym koleżankom i kolegom. Aktywiści z fundacji Fundacji Civis Polonus i Stowarzyszenia BoMiasto nauczą młodzieżowych radnych organizować dobre kampanie społeczne. Współpracę z młodzieżą zaczną od tematu ekologii. – Uważamy, że młodzi mają większe prawo do walki i działania w sprawach kryzysu klimatycznego czy jakości powietrza, bo to oni odziedziczą ten świat po nas i będą ponosić konsekwencje naszych działań – mówi Patryk Białas, prezes Stowarzyszenia BoMiasto. 

Od obu organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie, młodzież otrzyma wsparcie ekspertów i animatorów z wieloletnim doświadczeniem przy organizowaniu kampanii społecznych i klimatycznych. Dodatkowo zapewnione będą szkolenia dla opiekunów młodzieżowych rad oraz opiekunów samorządów uczniowskich ze szkół.

– W 2022 roku będziemy pracować z sześcioma grupami młodzieżowych radnych z małych i średnich gmin. Najpierw podczas wyjazdowych warsztatów dostarczymy im solidną porcję wiedzy. Następnie z naszym udziałem i przy współpracy z mieszkańcami młodzież zrealizuje w swoich społecznościach różne praktyczne działania na rzecz lokalnej polityki klimatycznej. Chcemy dać im odwagę i inspirację do działania – mówi Łukasz Dembiński z Fundacji Civis Polonus.

Podsumowaniem projektu ma być strona internetowa, która będzie bazą wiedzy i doświadczeń w zakresie funkcjonowania młodzieżowych rad tj. podstawy prawne, metodyka wykorzystywana w projekcie, narzędzia partycypacyjne do zastosowania przez młodzieżowe rady, a przede wszystkim formaty, które zostały przez nas sprawdzone i z których warto skorzystać.

W lutym ruszyła rekrutacja do projektu. Szczegóły dostępne są na civispolonus.org.pl

BoMiasto

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.