Silny wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ranni górnicy trafili do szpitali, mają liczne obrażenia

W kopalni Mysłowice-Wesoła, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, doszło w poniedziałek (7 lutego) do silnego wstrząsu pod ziemią. Trzech górników zostało uwięzionych, ale ratownikom dosyć szybko udało się do nich dotrzeć i ich uratować. Wszyscy byli przytomni, trafili do szpitali.

Do wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło w poniedziałek, 7 lutego, około godz. 20:40. Zdarzenie miało miejsce w rejonie ściany 04AW, pokład 510/3. Polska Grupa Górnicza podaje, że prawdopodobna siła wstrząsu wyniosła 4x10x7 J. Krótko po tym, jak doszło do wstrząsu, na dyspozytornię rozdzwoniły się telefony. O odczuwalnych skutkach mieszkańcy Mysłowic i okolic informowali również w mediach społecznościowych. PGG ustaliła, co się stało i wówczas okazało się, że pod ziemią uwiezionych zostało trzech górników. Ruszyła akcja ratownicza, z jednym z górników był kontakt i potwierdził on, że jego koledzy żyją.  Ratownicy mieli do pokonania około 100 metrów i udało im się dotrzeć do poszkodowanych po około trzech godzinach. Na szczęście wszyscy przeżyli.

Jak udało nam się ustalić, wszyscy górnicy byli przytomni. Z poważnymi obrażeniami trafili do szpitali: św. Barbary w Sosnowcu oraz do szpitala w Katowicach-Ochojcu. Nie wiadomo, co było dokładną przyczyną wstrząsu, zbada to specjalnie powołana komisja.

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że od 1 stycznia do 8 lutego 2022 roku doszło już do czterech wypadków w górnictwie, w tym dwóch wypadków śmiertelnych i dwóch wypadków ciężkich.  W całym 2021 roku miało miejsce z kolei łącznie 2078 wypadków w kopalniach, w tym 13 wypadków śmiertelnych i 9 wypadków ciężkich.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.