Testy w kilku aptekach, Omikron w natarciu

Bezpłatne testy antygenowe bez skierowania dostępne są na razie w 4 częstochowskich aptekach. Wariant omikron wpływa na wzrost liczby zakażeń w mieście – w ciągu ostatniego tygodnia przybyło ponad 2 tysiące przypadków.  

Aktualną dostępność testów na COVID-19 w pobliskich aptekach można sprawdzać na stronie: 
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zrob-test-antygenowy-w-aptece
Obecnie taka możliwość jest w 4 częstochowskich placówkach, których dane kontaktowe podajemy pod tekstem.

Test jest bezpłatny, szybki – wynik jest dostępny po kilkunastu minutach (także na koncie pacjenta) i łatwy do wykonania. Przychodząc do apteki trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości. W ramach przygotowania do testu na 2 godziny przed wykonaniem testu nie powinno się spożywać posiłków, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów.

Zainteresowanie bezpłatnymi testami bez skierowania może być spore, bo epidemia (w której obecnie większość nowych przypadków to zakażenia omikronem), na razie nie odpuszcza, o czym świadczą zarówno oficjalne statystyki krajowe, jak i te dotyczące Częstochowy,
W tygodniu od 26 stycznia do 1 lutego odnotowano w naszym mieście aż 2013 nowych zakażeń (o ponad 800 więcej niż w tygodniu poprzedzającym). 
Ostatni raport dobowy mówi o 263 nowych zakażeniach, a najwyższy liczbowo dobowy wynik odnotowano 26 stycznia, kiedy nowych przypadków było aż 348.

Na szczęście obecnie mniej jest przypadków ciężkich zachorowań, dzięki czemu sytuacja na oddziałach covidowych w częstochowskich szpitalach jest w miarę stabilna, ale liczba osób w izolacji i na kwarantannach powoduje komplikacje w wielu zakładach pracy i domach.

Nie można też bagatelizować zagrożeń zdrowotnych związanych z covidem, czego dowodzi ciągle niekorzystnie odbiegająca od przeciętnej sprzed epidemii liczba zgonów: w Częstochowie w grudniu 2021 r. była o około 10% wyższa od średniej z ostatnich lat liczonej do 2019 r. – według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego.

Dlatego nieustająco zachęcamy do szczepień, które w Częstochowie można wykonać w ponad 60 punktach. W mieście liczba osób w pełni (czyli minimum dwoma dawkami) zaszczepionych to ponad 131,1 tys. osób, czyli 60,2% całej populacji (zgodnie z danymi dotyczącymi poziomu zaszczepienia w gminach ze strony gov.pl).  

APTEKI WYKONUJĄCE TESTY NA COVID W CZĘSTOCHOWIE:
– Apteka Aronia, Pikuła Spółka Jawna
ul. Bohaterów Katynia 25A/5, tel.. 343633984
– Apteka Osiedlowa Krystyna i Marcin Stefańczyk Spółka Jawna
aleja Niepodległości 27, tel. 343638300
– Apteka przy Rondzie – Corax Sp. z o.o.  
aleja Wolności 68, tel. 343241163
– Apteka Nowa Farmacja w Centrum Medycznym „Klara” – ESFARM
ul. Wały Dwernickiego 43/45, tel. 690524345

Urząd Miasta Częstochowy

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.