Górnicy dostaną po 120 tysięcy złotych na rękę. Spółka Restrukturyzacji Kopalń rusza z pierwszymi wypłatami odpraw

Spółka Restrukturyzacji Kopalń jeszcze w tym tygodniu ma rozpocząć pierwsze wypłaty odpraw dla górników, którzy chcą skorzystać z osłon socjalnych przewidzianych w ramach restrukturyzacji branży. Uprawnieni mogą w ten sposób otrzymać 120 tysięcy złotych na rękę. Wstępnie z takiego świadczenia w SRK skorzysta około 800 pracowników, którzy się zgłosili.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się przyjmowaniem i przesyłaniem wniosków pracowników ubiegających się o urlop górniczy lub jednorazowe odprawy finansowe w wysokości 120 tys. złotych. Jeśli chodzi o urlopy górnicze, dokumentacja jest sukcesywnie wysyłana do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, a w oczekiwaniu na ostateczne decyzje ZUS pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych i urlopów dodatkowych. Co istotne, wnioski o odprawę zostały już sprawdzone. „Spółka zweryfikowała i wysłała do Agencji Rozwoju Przemysłu wszystkie wnioski dotyczące weryfikacji nabycia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej. Część wniosków została już pozytywnie skontrolowana. Z pracownikami rozwiązywane są umowy o pracę za porozumieniem stron”, przekazał Wojciech Jaros, rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Jeszcze w tym tygodniu SRK zamierza uruchomić pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych. „Praca służb kadrowo-płacowych spółki wykonywana jest w trudnych warunkach spowodowanych stanem epidemiologicznym, który obliguje wykonywanie czynności w reżimie sanitarnym z zachowaniem szczególnej uwagi i ostrożności oraz przepisów izolacji i kwarantanny. Dodatkowo przypominamy, że w razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP SA pracownik wraca do macierzystego zakładu”, podaje Jaros.

Z jednorazowych odpraw finansowych w wysokości 120 tys. złotych na rękę ma skorzystać, według wstępnych szacunków, około 800 osób. W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik SRK zapewnia, że nie zabraknie pieniędzy na wypłaty świadczeń osłonowych. „Do spółki restrukturyzacyjnej wraz z majątkiem obszaru Jastrzębie III trafiło dokładnie 2148 osób. Ze wstępnych szacunków opracowanych przed weryfikacją wniosków wynika, że 1355 pracowników jest uprawnionych do urlopów górniczych. A 793 – do jednorazowych odpraw.  Na grupę ponad 2,1 tys. pracowników, przekazanych do SRK, składają się pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób)”, podaje PAP.

Do grona tych osób należy zaliczyć także pracowników Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), którzy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafili tylko na jeden dzień, by móc skorzystać z osłon, o czym pisaliśmy na łamach „Śląskiej Opinii”.

Przypomnijmy, że system osłon dla pracowników odchodzących z branży górniczej w trakcie jej restrukturyzacji to właściwie jedyny podpunkt umowy społecznej, podpisanej w zeszłym roku w Katowicach, który jest na bieżąco realizowany. Niedawno związkowcy spotkali się z przedstawicielami rządu, żądając, by również pozostałe zapisy dokumentu były wdrażane. Politycy obiecali, że prace zostaną przyśpieszone. Zadeklarowano też, że nie ulegnie zmianie harmonogram likwidacji górnictwa węgla kamiennego, który zakłada zamknięcie poszczególnych zakładów w kolejnych latach, aż do 2049 roku. Kolejne spotkanie związkowców z przedstawicielami rządu w sprawie renegocjacji niektórych zapisów umowy zaplanowano na 10 lutego.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.