Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Weto w sprawie Lex TVN dobre dla Polski

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę Lex TVN i skierował ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.

Przedsiębiorcy oczekiwali takiej decyzji, ponieważ ustawa była szkodliwa dla gospodarki i  pluralizmu w mediach – uważa Konfederacja Lewiatan.

Prezydent  w swoich wcześniejszych wypowiedziach dawał do zrozumienia, że ustawy w takim kształcie nie zaakceptuje. Dobrze więc, że słowa dotrzymał. Wśród argumentów przemawiających za wetem wymienił m.in. naruszenie umowy z USA o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych oraz kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa.

– Cieszymy się, że prezydent zawetował ustawę medialną. Takiej decyzji oczekiwaliśmy. Podkreślaliśmy, że wejście w życie przepisów uchwalonych przez Sejm, zwiększyłoby ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ za kilka miesięcy mogłaby zniknąć z rynku firma, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał. Byłoby bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy. To byłby też sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem.  Ostrzegaliśmy również, że nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej i zagrozi wolności słowa, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.