Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o ryzyku przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Co to oznacza dla mieszkańców regionu? Odpowiedź jest prosta: smog i zalecenia, że rano i wieczorem z domów lepiej nie wychodzić.

Na podstawie prognoz jakości powietrza ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych. – można przeczytać w komunikacie GIOŚ na dni 11.12. oraz 12.12. Szczególnie powinni uważać mieszkańcy Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Tychów, Bielska – Białej, Rybnika, Żor, Jastrzębia Zdroju oraz powiatów zawierciańskiego, będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, bielskiego, żywieckiego, rybnickiego, mikołowskiego i wodzisławskiego poinformował urząd. To obszar, który zamieszkuje 3 039 379 osób.

Jak brzmią zalecenia dla mieszkańców regionu na najbliższy weekend?

– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,

–  ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

–  unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Wrażliwe grupy ludności:

–  ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,

–  nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,

– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Na postawie informacji prasowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.