Produkcja przemysłowa dalej rośnie

Wartość produkcji przemysłowej była we wrześniu br. o 8,8 proc. wyższa niż przed rokiem. W stosunku do sierpnia wzrosła o 11 proc. – podał GUS

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Przemysł bez niespodzianek i nadal na fali wzrostowej trwającej niezmiennie od blisko półtora roku. We wrześniu dynamika wzrostu w ujęciu rocznym wyniosła  8,8%. Miesiąc wcześniej przemysł rozwijał się w tempie 13,2% r/r.  Z kolei w stosunku do sierpnia tego roku przemysł urósł o 11%.

W stosunku do września ubiegłego roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu.  Motorem napędowym przemysłu we wrześniu była produkcja ubrań i wytwarzanie oraz zaopatrywanie w energię elektryczną.

W odczycie wrześniowym zdaje się jeszcze nie widać nadchodzącej zadyszki przemysłu, a tę z kolei sugerował odczyt indeksu PMI za wrzesień. Obecnie przemysł podąża zgodnie z średniookresowym trendem i w październiku możemy oczekiwać, że ponownie przebijemy granicę wzrostu, tj. 10%. Wyznaczony przez nas scenariusz nie jest jednak pewny. Zależy on bowiem ciągle od cen na rynku surowców, a także od możliwości wytwórczych samych przedsiębiorstw, którym z kolei kurczą się zapasy.  Na korzyść wzrostów produkcji w przyszłym miesiącu przemawia ciągle niewygasający popyt, który w zbliżającym się wielkimi krokami okresie świątecznym może być jeszcze zwiększony.

Konfederacja Lewiatan

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.