Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„Tabulka” dla Lecha Majewskiego
Lech Majewski laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas trwającego Festu Literackiego „KakauSzale” artyście przyznano tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXI” i wręczono mu symboliczną „Tabulkę”. – Co roku wyróżniamy osobę, która naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. To autor ze Śląska, któremu bliskie są sprawy regionu – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. Podczas gali nagrodę wręczono również prof. Tadeuszowi Sławkowi, który „Tabulkę” otrzymał w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa nie mógł jej odebrać osobiście. Pamiątkowe tablice z nazwiskami Lecha Majewskiego i Tadeusza Sławka zostaną wmurowane w jedną z alejek przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, tzw. bibliogrodzie.
Lech Majewski urodził się w Katowicach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFiT w Łodzi. Jest niezwykle wszechstronnym, uznanym w świecie artystą. Poza reżyserią filmową i teatralną fascynuje go literatura, poezja a także malarstwo. – To artysta nieprzeciętny, totalny – podsumowuje jego dorobek Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas wieczoru zebrani w siedzibie Stacji Biblioteka mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z nagrodzonym, które poprowadził prof. Piotr Zawojski. Całość uświetnił swym recitalem Józef Skrzek, prezentując muzykę z opery „Pokój Saren”, której wraz z Lechem Majewskim jest współautorem.
„Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej (autor otrzymuje wersję Tabulki w formie statuetki).
Do tej pory „Tabulkę” otrzymali: Henryk Waniek (MMXV), ks. Jerzy Szymik (MMXVI), Zbigniew Kadłubek (MMXVII), Kazimierz Kutz (MMXVIII), Szczepan Twardoch (MMXIX) i Tadeusz Sławek (MMXX).
Gala wręczenia „Tabulki” odbywa się w ramach Festu Literackiego „Kakauszale”, który w tym roku ma swoją siódma edycję. – Ta impreza ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, ale także promować ją poza granicami naszego miasta i regionu – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – „Kakauszale” już od pierwszej edycji cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników książek i na stałe wpisały się w tradycję naszego miasta – dodaje.
W tym roku impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na trzy części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki” oraz VII Targi Śląskiej Książki połączone z prezentacjami autorskimi.
To ostatnie wydarzenie zaplanowano na 20 października /środa/. W czasie imprezy w godz. od 13:00 do 18:00 śląscy wydawcy zaprezentują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Poza tym odbędą się także spotkania autorskie czy też prezentacja śląskich strojów. Nie zabraknie także gier i zabaw dla najmłodszych.
W tym dniu propozycje edytorskie oraz swoich autorów w siedzibie Stacji Biblioteka zaprezentują: Azory Wydawnictwo, Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, Księgarnia św. Jacka, Muzeum Miejskie im. M Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistów koło Ruda Śląska, Silesia Progress, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Almaz, Wydawnictwo Jamakasz, Wydawnictwo Naukowe Śląsk, Wydawnictwo Prasa i Książka, Wydawnictwo Śląskie ABC, Wydawnictwo Videograf S.A.
Siedziba tzw. Stacji Biblioteka, gdzie odbywa się Fest Literacki, znajduje się w Rudzie Śląskiej – Chebziu przy ul. Dworcowej 33, w zabudowaniach zabytkowego dworca kolejowego.
Urząd Miasta Ruda Śląska