Kto stoi za ruchem Polska Jest Jedna?

25 września w Siemianowicach Śląskich odbyło się inauguracyjne spotkanie ruchu społecznego Polska Jest Jedna, który chce walczyć z „segregacją sanitarną”. Wydarzenie wywołało oburzenie zarówno lokalnej opozycji z Koalicji Obywatelskiej, jak i marszałka Chełstowskiego z PiS. Zapytaliśmy Urząd Miasta Siemianowice Śląskie o szczegóły tego wydarzenia, które do Siemianowic ściągnęło koronosceptyków z całego kraju. Medialnymi twarzami ruchu są między innymi: prezydent Rafał Piech, posłanka Anna Maria Siarkowska i Jan Pospieszalski.

Zgromadzenie „Debata dotycząca wolności konstytucyjnej „Polska jest jedna”” zostało zgłoszone 15 września. Teren został udostępniony w formie dzierżawy gruntu. Opłata zawierała czynsz dzierżawy i opłatę za zużycie prądu. Urząd Miasta nie partycypował w kosztach. Jak zostaliśmy poinformowani przez Urząd, o dzierżawę terenu wystąpiła spółka Connect Health z Katowic. Firma zajmuje się internetową sprzedażą detergentów, w ofercie ma między innymi środki dezynfekcyjne reklamowane zwrotem: „skuteczny wobec koronawirusa”.

Zapytaliśmy także Urząd o profil prezydenta, na którym w godzinach urzędowych publikuje treści związane z ruchem Polska Jest Jedna. Otrzymaliśmy informacje, że Urząd nie dysponuje wiedzą, kto ten profil dla Prezydenta prowadzi. Profile są tak naprawdę dwa – publiczna strona (ponad 5700 obserwujących) i profil osobisty (ponad 7900 obserwujących i prawie 5000 znajomych). Na stronie publicznej przeważają informacje z codziennej pracy Prezydenta, ale sporadycznie pojawiają się też treści związane z ruchem PJJ, udostępniane z profilu osobistego. Na tym drugim profilu treści związane z ruchem przeważają. Publikowane są w godzinach pracy urzędu i wieczorami.

Stronę ruchu Polska Jest Jedna prowadzi, a przynajmniej jest administratorem danych osobowych według polityki prywatności zamieszczonej na witrynie, pan Jarosław z Gilowic (wieś w powiecie żywieckim). Domena PolskaJestJedna.com.pl została zarejestrowana 13 lutego 2021 roku, czyli na długo przed ogłoszeniem powstania ruchu. Dane osoby/podmiotu rejestrującego nie są publiczne. Strona na Facebooku została założona 23 września 2021, konto na YouTube: 20 września 2021 roku.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.