Śląska saga Andrzeja Wojaczka – Śląsk nosi w sobie wiele opowieści. Różne są tu narracje i punkty widzenia

Powieść czyta się jednym tchem. Frapująca fabuła, doskonale zarysowani bohaterowie, a przede wszystkim ogromna wiedza autora i dbałość o szczegóły sprawiły, że z niecierpliwością będę czekała na kolejne tomy. Śląsk nosi w sobie wiele opowieści. Różne są tu narracje i punkty widzenia. Spojrzenie na historię regionu oczyma bohaterów powieści Andrzeja H. Wojaczka, było fascynującym doświadczeniem.
Sabina Waszut, autorka śląskiej sagi: „Rozdroża” „W obcym domu” i Zielony byfyj”.

„Kłosy”, tom pierwszy śląskiej sagi „Wrzeciono Boga” pióra Andrzeja H. Wojaczka, ukażą się 21 października nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Wiele wydarzeń z książki miało miejsce w rzeczywistości – zawarł je w pisanym przez całe życie pamiętniku wuj autora, Ślązak, którego życie wpisało się w epokę burzliwych przemian i wstrząsów pierwszej połowy XX wieku. Inne – zrodzone w wyobraźni pisarza – tworzą swobodną interpretację dawnych czasów i miejsc.

Jesień 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa – niewielkiej wioski na Górnym Śląsku – szczęśliwie docierają tylko jej odległe echa. Trzynastoletni Teofil Kłosek zakrada się do okien mieszkania kierownika pruskiej szkoły, stając się świadkiem sceny będącej początkiem serii dramatycznych wypadków.

Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne życie – szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pałacowe intrygi… I owiana grozą śląskich bajań zagadka kryminalna, która tasuje szeregi serdecznych przyjaciół i zaprzysięgłych wrogów. Na wszystkim
kładzie się cień mrocznej tajemnicy sięgającej czasów powstania styczniowego.

„Wrzeciono Boga” to przejmująca, wielowątkowa saga oparta na prawdziwych losach śląskiej rodziny. Fabuła pierwszego tomu pt. „Kłosy” toczy się w czasach, kiedy w sercach Polaków odżywają narodowowyzwoleńcze idee. Kulturowo-społeczne uprzedzenia stają się zarzewiem międzypokoleniowego konfliktu, który rozbije rodzinę Kłosków i poruszy wiejską społeczność.

Patronat nad książką objęli: Dziennik Zachodni, Lubimy Czytać, Subiektywnie o książkach, Zupełnie inna Opowieść, Lady Margot, Zaczytana Ewelka, Przystanek Szczęścia.

Andrzej H. Wojaczek – rocznik 81. Z wykształcenia filolog polski, z zawodu czynny belfer; z zamiłowania muzyk, instrumentalista. Komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor tekstów; piwowar domowy – pasjonat belgijskich piw klasztornych.

Andrzej H. Wojaczek i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania powieści „Kłosy”, pierwszego tomu sagi śląskiej „Wrzeciono Boga”. Książka jest dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Wydawnictwo Szara Godzina

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.