Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki 2023

Już po raz piąty Muzeum Śląskie przyłącza się do edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki – największej dotąd imprezy promującej czytelnictwo wśród dzieci.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej  kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Startujemy już w piątek 25 sierpnia 2023! Festiwal zakończy się w niedzielę 27 sierpnia 2023.

Więcej informacji o wydarzeniach, zapisy oraz szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej Festiwalu.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się w naszym muzeum:

 • 26 sierpnia / sobota / godz.10:00 
  Pan Poeta Show – zajęcia dla wysoko wrażliwych dzieci

Dla dzieci w wieku: 4+

Jak mówi sam Pan Poeta, dzieciństwo powinno być woow i takie też są jego warsztaty! Na każde Show zabiera ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze! Jak można zabrać morze nad morze? Otóż to możliwe! Dzięki tym i innym zabiegom dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach.

Poprzez zabawę zajęcia wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo- ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny.

 • 26 sierpnia / sobota / godz.12:00
  W krainie zębowe wróżki – warsztat bajkoterapeutyczny dla dzieci z Fundacją ING Dzieciom

Dla dzieci w wieku: 6-9 lat

Zapraszamy do Krainy Zębowej Wróżki. Hania i Lucjan już czekają! Do plecaka spakujcie wyobraźnię i ciekawość, które pomogą sprostać każdemu wyzwaniu bajkowej przygody. 

Na warsztacie poznamy bajkę „Lucjan lew, jakiego nie było”, a także uściśniemy rękę najprawdziwszym Lucjanowi. Rzucimy się również w wir tworzenia, żeby każde dziecko wróciło do domu z własnym lwem.

 • 26 sierpnia / sobota / godz.12:30
  Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

Dla dzieci w wieku: 10+

Pretekstem do spotkania są dwie książki – „Mąciciel” i „Szeptane”. Obie pokazują świat współczesnej młodzieży, wraz tym co dobre, ale też z wyzwaniami, frustracjami oraz zagrożeniami, z którymi młodzi ludzie mierzą się każdego dnia.

Jak sam autor przyznaje jedna z nich powstała pod wpływem gniewu, a druga niepokoju.

W obu przypadkach powieści wciągają bez reszty, w obu przypadkach autor ma nadzieję, że wzbudzi refleksję nie tylko w dzieciach czy młodzieży, ale też opiekunach.

 • 27 sierpnia / niedziela / godz.10:00 
  Smoczy plener literacko-artystyczny z udziałem Barbary Sadurskiej i Marcina Minora

Dla dzieci w wieku: 8+

Matylda – bohaterka książki „Srebrny smok” – odliczała dni do momentu, kiedy razem z mamą i tatą wejdzie na pokład samolotu, który zabierze ją do kraju smoków.

Czasem nie wszystko jest takie jak byśmy chcieli, ale to nie znaczy, że nie jest początkiem wspaniałej przygody, bo oto w domu dziadka, w którym była zmuszona spędzić wakacje, karnisze przypominają skrzydlate smoki a lampy mają postać otwartych pysków z rozdętymi nozdrzami… na podstawie książki „Srebrny smok”- Barbara Sadurska – poprowadzi warsztat kreatywnego opowiadania. Marcin Minor natomiast nauczy uczestników jak stworzyć portrety smoków.

 • 27 sierpnia / niedziela / godz.10:00
  Różni, ale tacy sami – ABC Empatii

Dla dzieci w wieku: 4-6 lat

Warsztat – poprzez zabawę literacką ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Zrealizowany przez Czepczyński Familly Foundation na podstawie projektu i książki pod tytułem “ABC Empatii”.

 • 27 sierpnia / niedziela / godz.11:15 
  Przybij piątkę Kociej Szajce – kocia joga z Agatą Romaniuk, autorką serii ”Kocia Szajka”

Dla dzieci w wieku: 5-7 lat

Co wspólnego mają śledzie, jeleń oraz teatr? Wydaje Wam się, że niewiele? A my sądzimy, że to idealna zagadka dla detektywów z Kociej Szajki! Dla nich nie ma spraw nie do rozwiązania. Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Już w niedzielę te szelmowskie koty będą rekrutować w swoje szeregi! Jak?

Będziemy razem wyginać grzbiety i ćwiczyć ogony. Bo kocia joga to jest to! Działa wspaniale na ciało i ducha. 

 • 27 sierpnia / niedziela / godz.12:30
  Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

Dla dzieci w wieku: 6+

Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką wielu książek dla dzieci, bajek terapeutycznych, słuchowisk, telewizyjnych wieczorynek, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Książka opowiada o przyjaźni, odwadze i wytrwałości. Inspiruje dzieci do mierzenia się z problemami oraz budowania swojej niezależności. Ilustracje wykonane przez Jonę Jung ożywiają postaci, które zadomawiają się w sercu. To wszystko powoduje, że młody czytelnik z łatwością utożsamia się z bohaterami i przeżywa razem z nimi podróż przez pełną niezwykłych stworzeń krainę Zębowej Wróżki. Jednak jeszcze ważniejsza jest droga, którą główna bohaterka, pokonuje we własnej głowie – od uczucia zagubienia i opuszczenia, po radość, jaką daje odwaga i wolność.

Muzeum Śląskie

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.