Jeszcze tydzień temu nikt nie spodziewałby się, że najbliższy piątkowy koncert w Filharmonii Częstochowskiej – 24 września –  będzie wspomnieniem nieobecnego już wśród nas, wybitnego organizatora miejskiej kultury.

Koncert, który rozpocznie się w najbliższy piątek, 24 września, o godz. 19.00, dedykowany jest  Dyrektorowi Ireneuszowi Kozerze, który nieoczekiwanie odszedł od nas zaledwie dzień po uroczystej Inauguracji 77. sezonu artystycznego w Filharmonii Częstochowskiej. Inauguracji, w której sam brał udział, nadając wraz z Adamem Klockiem imię Wojciecha Kilara sali koncertowej w gmachu przy ul. Wilsona…

W programie koncertu w ramach cyklu ,,Wielcy Koncertmistrzowie” znajdą się utwory Franciszka Schuberta w opracowaniu na orkiestrę smyczkową – ,,Quartettsatz c moll” oraz ,,Kwintet smyczkowy C dur op. 163”.  A skład instrumentalny, który usłyszymy, będzie połączeniem muzyków Baltic Neopolis Virtuosi z członkami Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej. Zagrają koncertmistrzowie – określony przez fachowy, poświęcony wiolinistyce portal ,,Strad” ,,jednym z najznamienitszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia” Emanuel Salvador oraz wiolonczelista Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Koncert będzie także rodzajem muzycznej zapowiedzi zbliżającego się, 13. Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Koncert inauguracyjny zaplanowano na niedzielę, 10 października. Ta prestiżowa, międzynarodowa impreza ma w tym roku potrwać niemal tydzień – do 16 października. Wśród kilku interesująco zapowiadających się propozycji koncertowych jest m.in. koncert nadzwyczajny z izraelskim skrzypkiem rosyjskiego pochodzenia Maksimem Wiengierowem jako solistą.

Do najbliższego piątku w holu wejściowym Filharmonii Częstochowskiej wystawiona jest księga kondolencyjna Dyrektora Ireneusza Kozery. Wpisy do niej można składać w godzinach 9.00 – 19.00.

Szerzej o niezwykle zasłużonej dla częstochowskiej kultury postaci Ireneusza Kozery pisaliśmy na stronie Miasta Częstochowy – żegnając go zarazem – pod linkiem  https://www.czestochowa.pl/page_id=1000738

Bilety na najbliższy, piątkowy koncert – w cenach 45 zł (normalny), 38 zł (ulgowy), 20 zł (UTW) – są do nabycia w kasie Filharmonii oraz na jej stronie internetowej pod adresem https://www.filharmonia.com.pl/

UM Częstochowa

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.