Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Hołownia: „jesteśmy zielonymi demokratami”. Kongres Polska 2050 – komentarze

Zakończył się pierwszy kongres Polska 2050, ruchu który powstał wokół Szymona Hołowni, po jego kampanii prezydenckiej. Wśród propozycji programowych i idei ruchu pojawiły się między inny innymi: obniżenie czynnego wieku wyborczego do 16 roku życia, możliwość zarabiania na energii ze źródeł odnawialnej wyprodukowanej w domu, zlikwidowanie Funduszu Kościelnego na rzecz dobrowolnego odpisu podatkowego, zmiany podatkowe uzgadniane zawsze do końca czerwca roku poprzedzającego ich wejście w życie.

Zapowiadanym specjalnym gościem kongresu okazała się Jaśmina… mobilna aplikacja polityczna. To w niej członkowie i sympatycy ruchu będą mogli mieć wpływ na program i działanie Polski 2050.

– Cóż @michalkobosko ma pewnie wiele zalet, ale charyzmy jednak mu trochę brakuje. Teraz w drugim punkcie posłowie „z odzysku” trochę to mało wiarygodne jak na „Inna polityka jest możliwa” Czekamy co dalej… – Łukasz Pawłowski, Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

– PL2050 pozycjonuje się w formie wewnętrznej „debaty” lewego i prawego skrzydła – w poprzek. Oczywiście z perspektywy interesu opozycji – ważniejsza siła tego drugiego skrzydła. – Daniel Pers, analityk wyborczy.

– Rozumiem, że @PL_2050 chce zaistnieć, pokazać się z innej strony i w inny sposób. Tylko #Kongres2050 na razie wygląda, jakby ktoś podpatrzył #Opole. Trwają debiuty, a piosenkarze występują w duetach. Wszyscy i tak czekają na Rodowicz (w tej roli Hołownia) i „gościa specjalnego” – Kacper Świsłowski, dziennikarz Wprost.

– .@szymon_holownia do swoich zwolenników: „Przebiliśmy zimna szybę telewizora i jesteśmy na scenie”. Pierwsza część przemówienia bardziej podsumowanie i motywacja. Hołownia ustawia się też jako główną siła anty-PiS. „Naprzeciwko jądra ciemności stworzyliśmy jądro jasności” – Michał Kolanko, dziennikarz Rzeczpospolitej.

– Na kongresie @szymon_holownia jako pierwszy i symboliczny nowy postulat przedstawia likwidację domów dziecka do 2030 i wzmocnienie systemu rodzin zastępczych. Potrzebne, inne, nieantagonizujące. Plusik. – Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego,

– Kongres Szymona Hołowni niezły, ale przewidywalny. Jadą na emocjach, dzięki którym uformowali sobie elektorat – odrzucenie dotychczasowej klasy politycznej, „dialog, nie kłótnie” itd. – Roch Zygmunt, Gazeta Młodych

– Propozycja obniżenia czynnego prawa wyborczego do 16 lat to mocna wrzutka i w końcu coś, co medialnie ten kongres podpompuje dziś/jutro. #Kongres2050 – Jakub Wencel, dziennikarz Gazety Wyborczej.

– Trzeba przyznać, że Hołownia w hasła populistyczne umie lepiej niż PO. Zwroty za prywatnego lekarza, państwo płacące kary itp. – Grzegorz Marczak, Redaktor naczelny Antyweb.

– Były już partie zakładane po to, żeby promować sprzedaż książek albo biznesy, ale Hołownia jako pierwszy założył ruch społeczny, żeby zrobić pitch aplikacji 😀 – Leszek Jazdzewski, redaktor naczelny LIBERTÉ!.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.