Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Dzieci pokazały jak
Jak zbierać śmieci i jak je segregować pokazały dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej nr 4 w Bielsku Białej Zakątek Uśmiechu w ramach ogólnopolskiej akcji Śmieciobranie, którą 10 sierpnia w naszym mieście zainaugurowała Fundacja Ekologiczna Arka.
– Ludzie wyrzucają śmieci pod drzewo, bo są leniwi – mówiły dzieci. Po czym wzięły rękawiczki, worki na śmieci i poszły posprzątać brzeg rzeki Białej od strony Parku Włókniarzy.
Właśnie w Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej Arka wystartowała z ogólnopolską akcją Śmieciobranie. Inicjatywa polega na tym, że należy zebrać chociaż jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku czy nad rzeką, zrobić jej zdjęcie i umieścić je wraz z informacją o miejscu, gdzie zebraliśmy śmieci w komentarzu na Facebooku pod postem Arki. Dla pierwszych 100 osób fundacja przygotowała ekologiczne torby na zakupy z grafiką Zielona Ręka artystki Małgorzaty Rozenau. Link do postu znajduje się tu: https://www.facebook.com/fundacjaarka/posts/6222719991086543.
– To kolejna odsłona akcji, w której zachęcamy do sprzątania lasów, parków i terenów przyrodniczych. Akcja jest bardzo prosta, gdyż zapraszamy wszystkich od lat, aby zebrać chociaż jedną reklamówkę tych śmieci. Inicjatywa pokazuje także, że nasza siła to właśnie suma pojedynczych działań – tłumaczy prezes Arki i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.
Śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami – to nie tylko problem estetyczny, ponieważ na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki zjadają różnorodne opakowania po jedzeniu. Odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas taki zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami las?
Arka przez cały rok promuje zbieranie śmieci w ramach akcji Śmieciobranie i zachęca wszystkich do dopisywania zebranych reklamówek śmieci na stronie www.smieciobranie.pl.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce zlikwidowano 11.371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26.000 ton odpadów komunalnych.
Akcja Śmieciobranie organizowana jest przez Arkę w ramach programu Zielona Ręka – największego w Polsce programu aktywnej edukacji ekologicznej, w którym bierze udział ponad 700.000 uczestników. Więcej o akcji na www.zielonareka.pl.
Partnerami inicjatywy są Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A. i Alupol Packaging S.A., Rekopol. Akcja jest dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Urząd Miejski w Bielsku-Białej