Ślōnske fajrowanie w Chorzowie

Ciekawe dyskusyje, atrakcje turystyczne i fest smaczno kuchnia. W nojbliższy czwŏrtek Chorzōw bydzie fajrowoł „po naszymu”. 15 lipca to już ôd pŏru lŏt Dziyń Ślōnskij Fany, bez to z tyj przileżytości Amt Miasta zaprŏszŏ na Ślōnski Dziyń we Chorzowie.

W czwortkowe popołednie, na rynku i Wolce modziyżowi radni bydōm rozdŏwać mieszkańcom balōny w farbach fany Gōrnego Ślōnska. Na Amcie Miasta zawiśnie regiōnalnŏ fana, a na wieczōr elewacyjŏ ôstanie podświytlōnŏ tyż na żōłto-modro. Bistro Kaskada, mieszczōnce sie na rynku, bez cołki dziyń bydzie serwować ślōnske maszkety – rolady ze kluskami i modrom kapustōm, ślōnski żur jak tyż szpajza, a kołocz. Sklep z buchami – Dopełniacz przystroi farbami Ślōnska dział ze regiōnalnõm literaturōm. Sklep Gryfnie bituje zniżka -10% na hasło: DZIYŃ ŚLŌNSKI WE CHORZOWIE

Nojważniyjszym pōnktym dnia bydōm jednak ślōnske trefy w Galeryji Kōnsztu Muzycznego a Ôbrazu na chorzowskim rynku. 

Ô 16:00 napocznie sie debata pt. >>”Z niczego niy ma nic” to znaczy ô ślōnskij tożsamości wczorej, dzisioj i jutro<<. Udzioł przepowiedzieli już prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, posiedzicielka Gryfnie Klaudia Roksela jak tyż świętochłowiczanin Kuba Karasek piastujōncy pamiyńć ô ślōnskich tradycyjach. Goście bydōm ôsprawiali skōnd czyrpie ślōnskŏ tożsamość i jak wyglōndŏ ôna w 2021 roku. Na debata idzie prziś do galeryje, nale tyż bydzie transmitowano na profilu facebook Miasto Chorzōw

Ô 18:00 twōrcy bloga BELE KAJ weznōm chorzowian na rajza po nojsrogszych atrakcjach Gōrnego Ślōnska. Bydzie tyn wirtualny ausflug sztrekōm ślōnskich „MUST SEE”. Tref tyż ôdbydzie sie w Galeryji Kōnsztu Muzycznego a Ôbrazu.

Ciekawe dyskusje, atrakcje turystyczne i przepyszna kuchnia. W najbliższy czwartek Chorzów będzie świętował „po naszymu”. 15 lipca to już od kilku lat Dzień Śląskiej Flagi, dlatego z tej okazji Urząd Miasta zaprasza na Dzień Śląski w Chorzowie.

W czwartkowe popołudnie, na rynku i ulicy Wolności, młodzieżowi radni będą rozdawać mieszkańcom balony w kolorach flagi Górnego Śląska. Na Urzędzie Miasta zawiśnie regionalna flaga, a wieczorem elewacja zostanie podświetlona również na żółto-niebiesko. Bistro Kaskada, mieszczące się na rynku, przez cały dzień będzie serwować śląskie przysmaki – rolady z kluskami i modrą kapustą, śląski żur oraz szpajzę i kołocz. Księgarnia Dopełniacz przystroi kolorami śląska dział z regionalną literaturą. Sklep Gryfnie oferuje zniżkę -10% na hasło: DZIEŃ ŚLĄSKI W CHORZOWIE. 

Głównym punktem dnia będą jednak śląskie spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku. 

O 16:00 rozpocznie się debata pt. >>”Z niczego nie ma nic” czyli o śląskiej tożsamości wczoraj, dziś i jutro<<. Udział zapowiedzieli już prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, właścicielka Gryfnie Klaudia Roksela oraz świętochłowiczanin Kuba Karasek pielęgnujący pamięć o śląskich tradycjach. Goście będą opowiadali skąd czerpie śląska tożsamość i jak wygląda ona w 2021 roku. Wstęp wolny. Debata będzie też transmitowana na profilu facebook Miasto Chorzów

O 18:00 twórcy bloga BELE KAJ zabiorą chorzowian na podróż po największych atrakcjach Górnego Śląska. Będzie to wirtualna wycieczka szlakiem śląskich „MUST SEE”. Spotkanie również odbędzie się w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.

Urząd Miasta w Chorzowie

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.