5 na weekend: Agata Picheta

Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo 

Wciąga od pierwszych słów! I dosłownie – język tej powieści zachwyca i intryguje najbardziej. Soczysty, barwny, okraszony dialektami tekst przedstawia historie dwunastu czarnoskórych kobiet z Wielkiej Brytanii, żyjących współcześnie, jak i na początku ubiegłego wieku. Niezwykła książka!

Na rauszu, reż. Thomas Vinterberg 

To chyba dobry tytuł na weekend 🙂 Czwórka nauczycieli w średnim wieku, w różnych  momentach swojego życia, testuje metodę alkoholową, która ma zmienić ich życie na lepsze… Oczywiście i niestety zarazem, kolorowo nie będzie. A do tego jeszcze – świetny jak zwykle Mads Mikkelsen.

Mare of Easttown, serial HBO

Kto jeszcze nie widział, ten po prostu musi! To chyba najgłośniejszy, ale przede wszystkim najlepszy serial sezonu. Obok wątku kryminalnego, dramatu rodzinnego i świetnie ukazanej rzeczywistości amerykańskiego małego miasteczka, w fotel wbija przede wszystkim rola głównej bohaterki, detektyw Mare, niesamowicie zagrana przez Kate Winslet. Autentyczna, szczera, bez lukru. Jak dla mnie rola życia tej aktorki. 

Let England Shake, PJ Harvey

Album sprzed 10 lat, ale wciąż chce się go słuchać… Mocne teksty, oszałamiająca muzyka i charyzma artystki. Nadal mam w pamięci koncert PJ Harvey na OFF Festivalu sprzed 4 lat… Tego się nie da zapomnieć, a tak naprawdę chciałoby się zakrzyknąć Let Poland Shake!

Cały świat Romy, reż. Mischa Kamp

A na koniec coś do wspólnego oglądania z dzieckiem (9+). Film z kolekcji Kino Dzieci na platformie nowehoryzonty.pl. Wzruszająca opowieść o przemijaniu i międzypokoleniowym porozumieniu.

Obrazek domyślny
Agata Picheta

Agata Picheta pracuje w wydawnictwie literatury dla dzieci Debit, od czasu do czasu tłumaczy (też książki dla dzieci...), a w wolnych chwilach uwielbia czytać i spędzać czas ze swoim synem.