Jastrzębie Zdrój to miasto, w którym ścierają się dwie tożsamości – uzdrowiskowa i górnicza. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1963 roku, kiedy rozwijało się tutaj górnictwo. Status uzdrowiska miasto utraciło w 2007 roku. Jakie jest Jastrzębie teraz, kiedy na horyzoncie jawi się skraj górnictwa?

Na Śląskiej Opinii piszemy już od kilku miesięcy o tym co dzieje się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, teraz będziemy przyglądać się także temu co słychać w mieście. Tutaj na Śląskiej Opinii będziemy wspominać o mieście w szerszym kontekście, a na startującym podserwisie Życie Jastrzębia o tym, co interesować będzie głównie mieszkańców. To już nasz drugi serwis miejski – pierwszym działającym od niedawna jest Katowice Teraz.

Jak zacząć nowy miejski projekt? Najlepiej od rozmowy z gospodarzem, panią prezydent Anną Hetman i tak też czynimy. W ten weekend zabieramy więc Was do Jastrzębia, jakiego możecie nie znać.

Wiedzieliście, że w Jastrzębiu jest ponad 40 km trasa rowerowa? To Żelazny Szlak Rowerowy na polsko-czeskim pograniczu, który częściowo przebiega po byłych trasach kolejowych. A czy kolej wróci do Jastrzębia? O tym też rozmowie w Olgi Kostrzewskiej Cichoń z Anna Hetman.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.