Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
To jest stan alarmowy – Open Dialogues on Climate Change Poland
Za nami pierwsze wydarzenie w ramach Open Dialogues on Climate Change Poland. 29 maja młodzi aktywiści spotkali się online, aby rozmawiać o sprawiedliwej transformacji energetycznej na Śląsku. Sesja była wstępem do wypracowania wniosków, które zostaną przedstawione politykom i organizacjom.
Formuła międzynarodowej inicjatywy Open Dialogues on Climate Change zakłada także aktywny udział przedstawicieli różnych środowisk. Pierwsze polskie wydarzenie rozpoczęło się od wykładu dr. Marcina Anaszewicza. Prezes Green REV Institute podkreślił, że kwestia kryzysu klimatycznego była przez wiele lat zamiatana pod dywan przez polityków. – Nie powinniśmy marnować już ani jednego dnia. To nie jest już pilna sprawa, to jest stan alarmowy – powiedział dr Anaszewicz. W swoim wystąpieniu pokazywał także wpływ zmian klimatycznych na pozostałe obszary życia, m.in. gospodarkę i zdrowie. Wskazał również na trzy warunki sprawiedliwej transformacji: sprawne zarządzanie, partycypacyjność i inwestycje w trzeci sektor oraz niezależną naukę.
Krótki wykład był wstępem do pracy w zespołach. Młodzi uczestnicy przygotowywali wnioski w ramach dwóch paneli: ekologicznego i ekonomiczno – społecznego. Pierwsza grupa zwróciła uwagę na uświadomienie sobie, że jesteśmy częścią przyrody i bez niej nie będziemy w stanie funkcjonować. Takie myślenie powinno determinować działanie – zmianami klimatycznymi trzeba się zająć, bez względu na to jak trudne będzie to wyzwanie.
Młodzi omówili także temat rekultywacji terenów poprzemysłowych. Ich zdaniem tworzenie nowych terenów zielonych powinno być priorytetem na najbliższe lata. Istotną kwestią jest dla nich także nauka. Podkreślili, jak ważne jest, aby w szkołach mówić o zmianach klimatu, jako o fakcie, bazując na rzetelnej wiedzy i naukowych opracowaniach. Grupa pracująca w panelu ekonomiczno – społecznym, zwróciła uwagę na kilka wyzwań, m.in. problem ubóstwa energetycznego, brak inkluzywności dialogu społecznego i wysoki stopień ogólności planów transformacji. Młodzi przygotowali także kilka rozwiązań, które opierały się na większym dostępie do wiedzy i poszerzeniu kompetencji osób, których dotyczyć będzie transformacja. Uczestnicy wskazali także na konieczność tworzenia strategii obejmujących osoby starsze. Sobotnie wydarzenie poprowadziła Zuzanna Borowska, aktywistka ze stowarzyszania Młodzi dla klimatu.